Para na oknach po nocy odejdzie w zapomnienie. Zrób to, zanim na parapetach pojawi się grzyb

Okres jesienno-zimowy jest szczególnie trudny nie tylko dla ludzi, ale i dla naszych domów. Niektóre budynki nie radzą sobie z niską temperaturą na zewnątrz i wysoką w środku, czego efektem są mokre szyby. Dlaczego okna parują od wewnątrz? Lepiej zacznij działać, nim w domu pojawi się pleśń.

Temperatura z dnia na dzień coraz szybciej zbliża się do zera, a kaloryfery zaczęły już grzać w większości polskich mieszkań. O tej porze roku można spotkać się ze zjawiskiem, jakim są zaparowane okna po nocy. Dlaczego okna parują od wewnątrz? Odpowiedź może cię zaskoczyć. Lepiej zacznij działać, nim na ścianach pojawi się grzyb.

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego okna parują od wewnątrz? Znajdź źródło problemu nim będzie za późno

Woda na wewnętrznej stronie okien zwykle pojawia się wtedy, gdy na dworze jest bardzo zimno, a w środku mieszkania grzeją kaloryfery. Krople na szybie oznaczają wówczas, że w domu panuje za wysoki poziom wilgoci. Może być to spowodowane źle działającą wentylacją. Wilgoć osadza się na szybach, a ich zimna powierzchnia powoduje, że para zaczyna się skraplać. Czasami woda na oknach pojawia się wtedy, gdy rozwieszamy w pomieszczeniu mokre pranie, bierzemy prysznic lub gotujemy. Są to czynności, które podwyższają poziom wilgoci w domu, co widać później na mokrych oknach. Kolejnym powodem pojawiania się wody na szybach są zbyt szczelne okna, przez które w domu nie ma dobrej wentylacji. Nie wietrząc mieszkania sprawiamy, że w środku panuje nie tylko brzydki zapach, ale też zaduch i wilgoć. Niekiedy można również zauważyć, że okna parują między szybami. Zwykle jest to spowodowane rozszczelnieniem pakietu szybowego. Wówczas powietrze dostaje się do środka, później ogrzewa się za sprawą promieni słonecznych, a następnie pod wpływem spadku temperatury ochładza się i skrapla.

Co na zaparowane okna po nocy? Wypróbuj te domowe triki jeszcze przed zimą

Gdy zauważysz, że okna parują od wewnątrz i pojawia się na nich wilgoć, należy zacząć działać od razu. W przeciwnym razie na ramach okiennych i na ścianie mogą pojawić się brzydkie plamy z pleśni. Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, powinno się przejrzeć wszystkie okna, nim będzie za późno. Przede wszystkim trzeba zadbać o sprawnie działającą wentylację w domu. Dzięki której wilgoć nie będzie się gromadzić w pomieszczeniach. Dobrym pomysłem są nawiewniki okienne, ale jeśli nie możesz ich zamontować, to warto co pewien czas dobrze przewietrzyć mieszkanie. Należy również pamiętać o włączaniu okapu za każdym razem, kiedy gotujemy coś na kuchence  Możemy też zaopatrzyć się w pochłaniacze wilgoci.

Więcej o: