Po wyciągnięciu prania nigdy nie pozostawiaj otwartych drzwi. Wiele osób popełnia ten błąd

Pralka to urządzenie, które w domu ma niemalże każdy z nas i nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Uruchamiana jest nawet kilka razy w ciągu tygodnia, więc warto wiedzieć, jak prawidłowo o nią dbać. Pamiętaj, aby po wyciągnięciu prania zawsze zamykać drzwi.

Wiele osób robi pranie nawet kilka razy w tygodniu. Nie ma w tym nic trudnego - segregacja kolorów, wlanie płynów i ustawienie odpowiedniego trybu. Niestety - jak się okazuje - spora część z nas zapomina o jednym aspekcie, który odgrywa tu bardzo ważną rolę. Kluczową zasadą są drzwi, a dokładnie ich zamykanie po wyciągnięciu prania. Dowiedz się, dlaczego jest to tak ważne oraz jak należy dbać o pralkę za pomocą domowych sposobów. 

Zobacz wideo Zafarbowane ubrania? Weź z kuchni liść laurowy!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nie zostawiaj otwartych drzwi pralki. To może ci tylko zaszkodzić

Niekiedy całkiem nieświadomie popełniamy pewne błędy, myśląc, że to, co robimy, jest dobre. Tak też jest w przypadku zostawiania otwartych drzwi pralki po wyciągnięciu czystych już ubrań. Niemalże każdy z nas uważa, że dzięki otwartym drzwiczkom zapewnimy urządzeniu odpowiednią wentylację, lecz nie do końca tak jest. Pozostawienie otwartych drzwi w pralce wcale nie minimalizuje powstania pleśni czy nadmiernej wilgoci. Najlepiej jeśli po wyciągnięciu prania, drzwi zostawisz otwarte na ok. 3-5 minut, a następnie szczelnie je zamkniesz. Gdy te są otwarte, zwiększamy ryzyko złamania się zawiasów, uszkodzenia zamka czy innych elementów, co może mieć później negatywny wpływ na pracę urządzenia. Jeśli tak bardzo martwisz się o nadmierną wilgoć i pleśń, dowiedz się, jak dbać o pralkę domowymi sposobami

Jak umyć pralkę domowym sposobem? Dzięki temu pożegnasz pleśń na dobre

Jeśli z twojej pralki wydobywa się nieprzyjemny zapach lub widzisz, że zalęgła się tam pleśń, działaj od razu. Zamiast wydawać krocie na chemiczne detergenty, być może tym razem spróbuj zastosować domowe sposoby.

Chcąc pozbyć się brzydkiego zapachu, na początku wyczyść filtr pralki, a następnie ustaw pusty cykl prania na 90 stopni Celsjusza. Raz na jakiś czas warto również przemyć całą pralkę wodą z octem, który zdezynfekuje urządzenie. Z pleśnią i grzybem w pralce świetnie powinna poradzić sobie soda oczyszczona oraz ocet. Sodę oczyszczoną wysyp na dotknięte grzybem miejsca, odczekaj kilkanaście minut i zalej octem. Po chwili wytrzyj całość ścierką - pleśń powinna zniknąć lada moment. Co kilka tygodni warto także sodę wsypać prosto do bębna, a do szufladki z podajnikiem wlać ocet i włączyć pustą pralkę na tryb mycia z wysoką temperaturą. Taka dezynfekcja sprawi, że urządzenie będzie czyste i bez pleśni. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA