Ta odmiana storczyka podbiła serca ogrodników. Wygląda jakby na liściach siedziało mnóstwo motyli

Storczyki to jedne z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych, które pięknie ozdabiają parapety. W sklepach można dostać mnóstwo kolorowych odmian, ale jedna z nich szczególnie przyciąga uwagę. Wygląda jak wielobarwny rój motyli. Jak zadbać o tę roślinę, by przetrwała zimę?

Jeśli należysz do grupy fanów storczyków i wiesz jak je uprawiać, by pięknie wyglądały przez cały rok, to postaw na parapecie tę wyjątkową odmianę. Motylnik to jeden z najbardziej oryginalnych przedstawicieli tego gatunku. Wyróżnia się nie tylko intensywnymi kolorami, ale przede wszystkim kształtem. Z daleka wygląda bowiem jak rój motyli, który przysiadł na łodydze. Jeśli dobrze zadbasz o tego storczyka, to odwdzięczy się uroczymi kwiatami.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Najpiękniejsze odmiany motylnika. Te kwiaty zachwycają ogrodników

Motylnik, zwany także tańczącą damą lub orchideą motylkową, to jeden z najciekawszych storczyków, jakie można znaleźć w sklepach ogrodniczych. Należy do rodziny oncidium, która wyróżnia się oryginalnym kształtem. Roślina ta ma bowiem płaskie liście, wydłużone, pękate bulwy i cienkie, rozgałęzione pędy kwiatowe. W trakcie kwitnienia na motylniku pojawia się mnóstwo drobnych pąków, które z czasem rozwijają płatki przypominające motyle skrzydła. Storczyk ten może przybierać różne barwy w zależności od odmiany. Do najpopularniejszych należą:

  • motylnik Sweet Fragrance z fioletowymi kwiatami,
  • motylnik Sugar z kwiatami barwy żółtej.

W domu najlepiej hodować odmiany:

  • Oncidium bicallosum,
  • Oncidium forbesii,
  • Oncidium ornithorhynchum,
  • Oncidium tigrinum.

Jak dbać o motylnika? Przy odpowiedniej pielęgnacji odwdzięczy się pięknymi kwiatami

Powszechnie wiadomo, że storczyki nie należą do najłatwiejszych roślin. Są kapryśne i mają specjalne wymagania, które czasami trudno spełnić. Nie inaczej jest z motylnikiem. Nie lubi pełnego słońca i najlepiej czuje się na stanowisku ze światłem rozproszonym, gdzie panuje temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza. Roślina kiepsko znosi przeciągi, dlatego zimą warto ją odsunąć od okna. Podłoże dla tego storczyka powinno być przepuszczalne, zatrzymujące tylko niewielką ilość wilgoci. Świetnie sprawdzi się np. kora sosnowa. Z uwagi na to, że motylnik to roślina egzotyczna, podlewanie powinno być obfite, ale rzadkie. Najlepiej nawadniać go dopiero wtedy, gdy ziemia zupełnie przeschnie. Dużą zaletą w pielęgnacji będzie wilgotne powietrze, ale nie jest najważniejszym wymogiem. Jeśli chcesz, by motylnik obsypał się pięknymi kwiatami, należy go regularnie odżywiać. Dobrze zadziała nawóz przeznaczony dla storczyków, który można stosować raz w tygodniu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.