Ogród to takie miejsce, w którym chcemy odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu czy tygodniu w pracy. Niestety, ale jeśli jest w nim bałagan lub nie wszystko jest po naszej myśli, odpoczynek bardzo często nie jest możliwy. Właśnie dlatego warto zadbać o tę przestrzeń i oprócz gruntownego sprzątania jesienią, zastanów się nad posadzeniem tego krzewu. Wygląda naprawdę pięknie przez cały rok, a uprawa nie sprawia trudności nawet amatorom ogrodnictwa. O jakiej roślinie mowa? Ta będzie zdobić ogród przez 365 dni w roku.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Krzew, który w ogrodzie jako żywopłot sprawdzi się idealnie i będzie zdobił tę przestrzeń przez cały rok? To oczywiście ognik szkarłatny, który na ogół jest dość popularną rośliną, lecz niedocenioną. Wiele osób sadzi go głównie ze względu na ozdobne liście i owoce, które wyglądają naprawdę spektakularnie. A jak należy o niego dbać? Kiedy można posadzić ognika szkarłatnego oraz gdzie najlepiej to zrobić? Mamy kilka wskazówek.
Ognik szkarłatny to popularny krzew ozdobny, który charakteryzuje się pięknymi liśćmi i kolorowymi owocami. Nada się idealnie jako roślina ozdobna do ogrodu na zimę, ponieważ liście raczej nie opadają nawet w tym okresie, podobnie jak owoce i tworzą tym samym oryginalną dekorację.
Niektóre odmiany ognika szkarłatnego są bardziej wrażliwe na mróz, inne mniej. Te wrażliwe w szczególności warto sadzić w zacisznych miejscach - a kiedy to robić? Najlepiej czynność tę przeprowadzać wczesną wiosną lub późną jesienią, gdy gleba jest jeszcze ciepła i wilgotna. Roślinę sadzimy na głębokości 5-10 cm, a miejsce przed sadzeniem warto dobrze nawodnić.
Jak wygląda podstawowa pielęgnacja ognika szkarłatnego? Na ogół jest bardzo prosta, szczególnie gdy zapewnimy roślinie dostęp do słońca oraz ochronimy m.in. przed przeciągami. Krzew dobrze czuje się w glebie żyznej i przepuszczalnej oraz świetnie poradzi sobie w mieście, ponieważ dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza. Podlewany regularnie będzie zdrowo i pięknie rósł, lecz jest również odporny na suszę, a to spodoba się zapominalskim.
Jeśli z ognika tworzysz żywopłot formowany, musisz ciąć go dwa razy do roku - w czerwcu - po kwitnieniu i w końcówce sierpnia. Natomiast jeśli masz żywopłot nieformowany, cięcie wykonaj w marcu. W swoim ogrodzie masz już ognika szkarłatnego? W takim razie pamiętaj, aby przed zimą, która już niebawem, obficie podlać roślinę, a ta na wiosnę ponownie zakwitnie w całej swojej okazałości.