Ubezpieczenie NNW to polisa, w którą warto zainwestować. Kiedy można z niej skorzystać?

Ubezpieczenie NNW jest bardzo popularne i korzysta z niego bardzo wiele osób. Aktualnie na rynku ubezpieczeniowym jest wiele firm, które posiadają w swojej ofercie ubezpieczenie NNW. Warto przed wyborem zapoznać się z wieloma propozycjami, aby je porównać i sprawdzić, która z nich będzie dla nas najbardziej atrakcyjna.

Ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków. Czym są wspomniane "następstwa"?

Ubezpieczenie NNW najczęściej kojarzy nam się z ubezpieczeniem samochodu. A to nie jest pełny obraz tego co oferuje wspomniany rodzaj polisy. Ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków to dość rozległe stwierdzenie. Czym właściwie są następstwa nieszczęśliwych wypadków? Określenie to dotyczy uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci spowodowanej nieszczęśliwym wypadkiem. W praktyce oznacza to, że jeśli osoba poszkodowana doznała poważnych obrażeń wbrew swojej woli, mowa tu o nieszczęśliwym wypadku. Warto nadmienić, że niestety Kodeks Cywilny nie definiuje konkretnie tego słowa, dlatego też, zanim wybierzemy ubezpieczenie, warto najpierw dokładnie zapoznać się ze szczegółami oferty zawartej w Ogólnych warunkach ubezpieczenia.

NNW: co to jest? 

NNW, czyli następstwa nieszczęśliwych wypadków to ubezpieczenie, które proponowane jest przez towarzystwa ubezpieczeniowe, które mają na celu pomoc i zabezpieczenie w przypadku trudnej, niespodziewanej sytuacji. Wypłata świadczenia z polisy NNW może okazać się bardzo pomocna np. w sytuacji kiedy u osoby poszkodowanej wystąpił uraz głowy, złamanie ręki czy też poważne uszkodzenie kręgosłupa, które może wymagać długiej i kosztownej przede wszystkim rehabilitacji. Może się także zdarzyć, że następstwa nieszczęśliwych wypadków będą na tyle rozległe, że poszkodowany nie będzie mógł wrócić do pracy lub też będzie musiał rozważyć zmianę wykonywanego wcześniej zawodu. 

NNW ubezpieczenia – jaki zakres ma i kiedy działa ubezpieczenie?

Ubezpieczenia NNW i ich zakres zależny jest od danej firmy ubezpieczeniowej. Z reguły ubezpieczenie pokrywa koszty opieki medycznej czy rehabilitacji. Obejmują nie tylko następstwa nieszczęśliwego wypadku, który miał miejsce w trakcie kierowania pojazdem. Dotyczy to także sytuacji kiedy:

  • wypadek miał miejsce w momencie wsiadania lub wysiadania poszkodowanego z pojazdu,
  • osoba poszkodowana naprawiała pojazd na trasie i doznała wypadku,
  • poszkodowany przebywa w aucie w trakcie zatrzymania lub postoju i zdarzył się wypadek.
Zobacz wideo Nagranie wypadku na trasie S12. Cztery osoby trafiły do szpitala

Ubezpieczenie NNW indywidualne – na co zwrócić uwagę, zanim wykupimy polisę?

Ubezpieczenie NNW indywidualne, podobnie jak każde inne, warto wykupić po dokładnej analizie polisy. Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić zakres ubezpieczenia, a co najważniejsze zapoznać się z wyłączeniami, w których dany ubezpieczyciel odmówi nam wypłacenia odszkodowania lub wypłaci je tylko częściowo. Indywidualne ubezpieczenie NNW można wykupić dla dorosłego jak i dla dziecka. Zdarza się jednak, że osoby w podeszłym wieku nie mogą skorzystać z NNW, dlatego też tak ważne jest, aby dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Jakie są sumy ubezpieczenia dla danych kategorii zdarzeń i jak są wyliczane, to, w jaki sposób ubezpieczyciel wyliczy sumę ubezpieczenia za poszczególne kategorie następstw nieszczęśliwych wypadków.

Ubezpieczenie NNW — ile kosztuje wykupienie polisy?

Ubezpieczenie NNW nie jest bardzo kosztowne. Podstawowy zakres ubezpieczenia możemy uzyskać, opłacając składkę w wysokości kilkudziesięciu złotych rocznie. Im szerszy zakres ubezpieczenia i większa kwota odszkodowania, tym wyższa cena, jaką będziemy musieli zapłacić za polisę. Jeśli chcemy dokładnie poznać koszt polisy, możemy skontaktować się z przedstawicielem danego towarzystwa ubezpieczeniowego lub skorzystać ze specjalnego, internetowego kalkulatora ubezpieczeń, który szacunkowo wyliczy nam kwotę ubezpieczenia. 

Zobacz też: Zła informacja dla kierowców. Chodzi o OC. Pierwsza taka sytuacja od sześciu lat

Więcej o:
Copyright © Agora SA