10 najgorszych elementów wystroju wnętrz. To kwintesencja kiczu i tandety. Unikaj ich jak ognia

Dekorowanie domu to wbrew pozorom trudne zadanie. Wiele trendów, które jeszcze do niedawna pięknie prezentowały się w katalogach wnętrzarskich, dziś są zupełnym kiczem. Internauci wskazali 10 rzeczy, które mogą kompletnie zrujnować wystrój mieszkania.

Urządzając mieszkanie, można natknąć się po drodze na kilka problemów. Sen z powiek domowników często spędza kwestia dekoracji i mebli. Każdy chciałby, aby jego dom był atrakcyjny i stylowy, jednak jak to z modą zwykle bywa, pewne trendy utrzymują się przez lata, a inne stają się kiczem już po jednym sezonie. Z tego względu przygotowano ranking najgorszych elementów wystroju wnętrz.

Zobacz wideo Joanna Przetakiewicz pokazała dekoracje w swoim domu

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jeśli chcesz tak udekorować mieszkanie - lepiej o tym zapomnij. Wskazano 10 najgorszych trendów

Firma Checkatrade z okazji swoich 25. urodzin postanowiła przeprowadzić badanie, które wytypuje 10 największych hitów wnętrzarskich oraz 10 najbardziej tandetnych. Przepytano około 2000 właścicieli domów, którzy wskazali, co nadal jest na topie, a czego powinniśmy się pozbyć. Wyniki badania opublikowano na łamach brytyjskiego dziennika "The Sun". Jeśli masz te rzeczy w swoim domu, lepiej pozbądź się ich jak najszybciej:

  • 10. Blaty z płytek i panele ścienne. Choć jeszcze 10 lat temu kafelki na blatach w kuchni były bardzo popularne, dziś stawia się na powierzchnie z kamienia, np. z granitu. To samo tyczy się paneli ściennych. Niegdyś modna boazeria została zamieniona dekoracyjnymi ścianami z zupełnie inną, drewnianą fakturą.
  • 9. Oświetlenie neonowe. Ten popularny trend z internetu jest już uważany za tandetę. Jeśli chcesz stworzyć klimat w sypialni, zamień neonowe taśmy na warstwowe oświetlenie i niewielkie lampy.
  • 8. Podłogi z linoleum. Ten sztuczny materiał wyszedł z mody już lata temu. Dziś kojarzy się tylko z podłogami w przedszkolach i szkołach podstawowych. W domu lepiej położyć parkiet, panele lub kafle.
  • 7. Odsłonięte cegły. Respondenci podzielili się na dwa obozy - część z nich wskazała surowe ściany z cegieł jako jeden z najlepszych, ponadczasowych trendów, podczas gdy inni uważają to już za kicz. Jeśli dobrze wystylizujesz resztę mieszkania, to odsłonięte cegły mogą stanowić ciekawy element dekoracyjny.
  • 6. Szablony ścienne. Wiele osób, chcąc udekorować swoje ściany, maluje na nich wzory od gotowych szablonów. Zwykle są to rośliny lub zwierzęta, jednak niezależnie od tego, jaki wzór wybierzesz - nie używaj go. Już dawno wyszły z mody, a dziś lepiej ozdobić ściany obrazami i zdjęciami.

Nie wstawiaj tego do mieszkania. To kwintesencja kiczu

Pierwsze pięć pozycji, jakie wyróżnili respondenci, kojarzą się z prawdziwym festiwalem tandety. Wystrzegaj się ich jak ognia, jeśli chcesz, by twoje mieszkanie było stylowe i ponadczasowe.

  • 5. Ściany z gąbki. Ktoś wpadł kiedyś na pomysł, by urozmaicić swoje ściany i zamiast malować je pędzlami, zaczął odbijać na nich umazane farbą gąbki. Ich dziurawa tekstura sprawiła, że na ścianach pojawiły się kropkowane wzory, które wyglądają dosyć nowocześnie, jednak trend ten utrzymywał się bardzo krótko. W rzeczywistości trudno dopasować meble do tak pomalowanych ścian.
  • 4. Zwierzęce nadruki. Chcąc ozdobić pokój tapetami na ścianach, wybierz neutralne wzory, zbliżone do kolorów ścian. Zapomnij o zdjęciach majestatycznego wilka czy ptaków w locie. To samo tyczy się tygrysich wzorów, pasków zebry czy zawsze tandetnej panterki.
  • 3. Panele z ciemnego drewna. To kontrowersyjna pozycja, która może zdziwić. Ciemne panele nadają wnętrzu nieco elegancji, jednak respondenci uważają, że lepiej zamienić je na klasyczny parkiet.
  • 2. Teksturowane sufity. Zdobienia na sufitach już dawno przestały być atrakcyjne. Zrezygnuj z podwieszanych warstw, pełnych drobnych lampek. Gładka powierzchnia sprawdzi się o wiele lepiej.
  • 1. Łazienki z wykładziną dywanową. Nazwa mówi sama za siebie - dywany w łazience brzmią jak najbardziej niepraktyczna rzecz, jaką można mieć w domu. Miękka podłoga będzie zbierać wilgoć, w efekcie czego powstanie na niej pleśń i będzie tylko do wyrzucenia. 
Więcej o:
Copyright © Agora SA