Ta roślina ożywi twój dom nawet zimą. Poznaj tajniki uprawy i pielęgnacji hippeastrum

Roślina, która najlepiej wygląda na zimę? Mowa o zwartnicy, która w tym okresie zdobi wiele polskich mieszkań i domów. Dowiedz się, jak wygląda pielęgnacja hippeastrum i co zrobić, aby kwiat zaczął kwitnąć. To banalnie proste.

Zastanawiasz się, jak pielęgnować zwartnicę, aby ta na okres jesienno-zimowy ożywiła twoją przestrzeń w domu? Z uprawą tej rośliny poradzą sobie nawet amatorzy ogrodnictwa. Wystarczy, że zwrócisz uwagę na kilka ważnych aspektów, a kwiat stanie się najpiękniejszą ozdobą w domu. Dowiedz się, dlaczego tak wiele osób decyduje się na zwartnicę właśnie teraz. 

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ten kwiat ozdobi dom zimą. W okresie świątecznym służy również za dekorację

W okresie jesienno-zimowy za oknem zazwyczaj widzimy szarość, deszcz i chlapę. Właśnie dlatego warto zadbać o swoją przestrzeń w domu i nieco ją ożywić. W tym pomogą nam rośliny doniczkowe, szczególnie te, które najpiękniej kwitną właśnie zimą i jesienią. Takim kwiatem jest m.in. zwartnica, która wielu osobom kojarzy się ze świętami Bożego narodzenia. Podczas wigilii niejeden stół w polskim domu przyozdobiony jest kwiatami zwartnicy, ponieważ ta prezentuje się naprawdę świetnie jako dekoracja tego typu. Charakteryzuje się nie tylko pięknym wyglądem, ale również długą żywotnością, co skłania wielu ogrodników i amatorów do uprawy rośliny. Jak więc należy o nią dbać? Na te kwestie musisz zwracać uwagę. 

Pielęgnacja zwartnicy w domu. Oto czego potrzebuje roślina do prawidłowego wzrostu

Jeśli chcesz, aby zwartnica cieszyła twoje oko jak najdłużej, bądź ostrożny już w sklepie ogrodniczym. Podczas zakupu cebulki sprawdź, czy ta, aby na pewno jest zdrowa - jeśli ma uszkodzenia lub plamy - lepiej poszukaj innej. Cebulkę zwartnicy należy posadzić w żyznej i przepuszczalnej glebie. Po posadzeniu znajdź dla niej odpowiednie miejsce - parapet, nawet przy grzejniku sprawdzi się znakomicie. Hippeastrum lubi ciepło, więc zwracaj uwagę na to, aby temperatura nie spadała poniżej 18 stopni Celsjusza.

Po kilku dniach od zasadzenia z pewnością będzie można zauważyć pędy kwiatowe. W tym momencie warto dbać o to, aby podłoże stale było wilgotne. Gdy zaczną pojawiać się już pąki kwiatów, podlewaj roślinę jeszcze częściej. Pamiętaj jednak, że kwiat podlewamy tylko i wyłącznie od dołu - wlejwając wodę do podstawki. Nawadniając roślinę od góry, możesz sprawić, że cebulka szybko zacznie gnić. Podczas kwitnięcia warto również pomyśleć nad nawożeniem. Najlepiej użyć zwykłego nawozu do roślin doniczkowych, który wzmocni zwartnicę lada moment. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA