Jak podlewać gwiazdę betlejemską, żeby nie opadły liście? Dowiedz się, jak zadbać o tę roślinę

Jak podlewać gwiazdę betlejemską? Na pewno chcesz, by ta atrakcyjna świąteczna roślina została z Tobą jak najdłużej i zachowała swój atrakcyjny wygląd. Przekonaj się, jaki egzemplarz najlepiej wybrać i jak go potem pielęgnować, by mógł cieszyć oko domowników oraz gości.

Gwiazda betlejemska: charakterystyka

Gwiazda betlejemska (Euphorbia pulcherrima), zwana także wilczomleczem pięknym, jak również poinsecją nadobną, przybyła do nas z Ameryki (w naturze występuje między innymi w Meksyku czy Gwatemali). Choć niektórym może się wydawać, że jest ona rośliną jednoroczną (w końcu w naszych warunkach stosuje się uprawę doniczkową), tak naprawdę stanowi krzew wieloletni. Dziko rosnąca poinsecja dorasta nawet do kilku metrów.

Dekoracyjną częścią gwiazdy betlejemskiej są rozłożyste, a zarazem barwne liście przykwiatowe. Najczęściej występują w kolorze czerwonym, jednak można też spotkać rośliny z białymi liśćmi przykwiatowymi, różowymi, kremowymi czy pomarańczowymi.

Gwiazda betlejemska. Zdjęcie ilustracyjne
Gwiazda betlejemska. Zdjęcie ilustracyjne istock / Goroda

W naszej kulturze gwiazdę betlejemską, na co zresztą wskazuje sama jej nazwa zwyczajowa, kojarzy się przede wszystkim ze świętami Bożego Narodzenia – jest ona niemal tak popularną domową dekoracją, jak przystrojona bombkami i lampkami choinka. Zwykle trzyma się ją w domach w okresie świątecznym, a kiedy jej liście opadną, wyrzuca się dany egzemplarz, by w kolejnym roku kupić następny. Wbrew pozorom, nie trzeba tego robić - jeśli odpowiednio o nią zadbasz, roślina nie tylko przetrwa do kolejnego roku, ale może ponownie stanowić świetną domową ozdobą.

Musisz mieć też świadomość, że gwiazda betlejemska jest rośliną toksyczną, w związku z tym lepiej nie przynosić jej do domu, jeśli mieszkają w nim zwierzęta lub małe dzieci.

Gwiazda betlejemska: kwiat – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Zainteresowała Cię gwiazda betlejemska? Kwiaty, które możesz kupić nie tylko w kwiaciarni, ale i w części supermarketów, warto najpierw dokładnie obejrzeć, by wybrać ten odpowiedni egzemplarz. Przede wszystkim, zorientuj się, czy miejsce, z jakiego zabierasz roślinę, nie było narażone na przeciągi i chłód (jedno i drugie może trwale uszkodzić roślinę). Na pewno nie bierz gwiazdy betlejemskiej, która stała poza sklepem lub tuż przy jego drzwiach. Na czas transportu do domu będzie ją też dobrze w coś owinąć (w papier lub chociaż nakryć reklamówką).

Przyjrzyj się ogólnemu stanowi rośliny. Jej liście powinny być zdrowe, bez uszkodzeń, a na szczycie każdej rozety liści przykwiatowych dostrzeżesz zielono-żółte kwiaty. Sprawdź ziemię, by dowiedzieć się, czy nie jest ona ani zbyt mokra, ani zbyt sucha.

Zobacz wideo Jak dbać o gwiazdę betlejemską, by długo cieszyła oczy?

Gwiazda betlejemska: podlewanie

W Twoim domu pojawi się gwiazda betlejemska? Podlewanie to ważna czynność, jednak w przypadku tej rośliny zaleca się ostrożność. Wilczomlecz piękny nie znosi przesuszenia, ale nie możesz też przesadzać w drugą stronę. Musisz zadbać o to, by podłoże w doniczce było wilgotne, ale w żadnym wypadku mokre. Jeśli będziesz go podlewać zbyt obficie, zgniją mu korzenie. Najlepiej podlewać roślinę co drugi dzień, wykorzystując jednak niewielką ilość wody.

Gwiazda betlejemska: pielęgnacja

Piękna gwiazda betlejemska? Pielęgnacja pozwoli jej na zachowanie wyjątkowego wyglądu. Przede wszystkim, ustaw ją w jasnym, słonecznym miejscu. Roślina nie będzie też miała nic przeciwko zimowym promieniom słońca. Najlepsza temperatura dla jej rozwoju powinna się zawierać w przedziale od 18 do 22 stopni Celsjusza. W przypadku zimna poinsecja zacznie natychmiast gubić liście. Między innymi z tego powodu unikaj przeciągów i chłodu (w razie wietrzenia pomieszczenia, przestawiaj ją w inne miejsce). Co istotne, kwiat ten nie lubi nagłych skoków temperatur.

Gwiazda betlejemska. Zdjęcie ilustracyjne
Gwiazda betlejemska. Zdjęcie ilustracyjne istock / Timofey Zadvornov

Kiedy gwiazda betlejemska przestanie kwitnąć, powinno się skrócić pędy, by nie przekraczały długości kilkunastu centymetrów. Z czasem zaczną się pojawiać nowe liście. Warto też zastosować odżywkę uniwersalną w okresie wzrostu. Jeśli chcesz, by zakwitła ponownie w okresie bożonarodzeniowym, po przycięciu musisz ją regularnie podlewać i nawozić aż do października. Wówczas na większą część doby, warto zamykać roślinę w ciemności. To pozwoli się zawiązać pąkom kwiatowym, a gwiazda betlejemska znów będzie mogła zachwycać swoim atrakcyjnym wyglądem.

Zobacz też: Mycie okien octem przed świętami. Dodaj jeden składnik z łazienki, a szyby będą lśnić, jak nigdy wcześniej

Więcej o: