Nie zapomnij, by zrobić to jeszcze przed zimą. Oleander na wiosnę odwdzięczy się pięknymi kwiatami

Rośliną ogrodową, która źle znosi niskie temperatury, jest oleander. Zimowanie to ważny proces jego uprawy, dlatego już teraz warto zacząć przygotowywać go na to, że za chwilę zostanie schowany do domu. Sprawdź, jakie warunki zapewnić roślinie o tej porze roku, by na wiosnę obsypała się kwiatami.

Jak dbać o oleander? To pytanie pojawia się szczególnie często jesienią i zimą, gdy temperatura na dworze coraz szybciej spada. Roślina ta nie jest odporna na mrozy, dlatego jeśli chcemy, by w następnym sezonie wypuściła nowe kwiaty, to musimy wiedzieć, jak ją przezimować. Sprawdź, kiedy należy schować oleander i jak o niego zadbać o tej porze roku.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Oleander: zimowanie. Zadbaj o tę roślinę nim nadejdą mrozy

Oleander charakteryzuje się dużymi, wielobarwnymi kwiatami, które przepięknie pachną. Roślina pochodzi z południa Europy, dlatego jej aromat od razu przywodzi na myśl ciepłe kraje i wakacje. Niestety oznacza to również, że kiepsko znosi niskie temperatury. Kwitnie od maja do października i to właśnie wtedy pojawiają się na niej pąki w kolorach różu, bieli i pomarańczy oraz ciemnozielone liście. Z kolei po przekwitnięciu należy przyciąć oleander, w tym wyciąć kwiatostany i skrócić pędy o 1/3 ich długości. Zabieg ten najlepiej wykonać na chwile przed schowaniem rośliny do domu, co oznacza, że teraz jest na to najlepszy moment. Przycinanie wzmacnia oleander i wspomaga jego dobre krzewienie. Należy jednak pamiętać, by do tej czynności włożyć rękawice ochronne, ponieważ soki rośliny są trujące i mogą podrażnić skórę. Pod żadnym pozorem nie pal starych części zielonych, ponieważ dym wytwarzany przy spalaniu będzie również toksyczny.

Zimowanie oleandra. Kiedy trzeba schować roślinę do domu?

Oleander nawozimy tylko w okresie kwitnienia. Późną jesienią i zimą nie należy tego robić, ponieważ roślina jest wtedy w stanie spoczynku i nie wymaga dodatkowych składników odżywczych. Warto jednak przygotować się już na to, że kwiaty za chwilę będzie trzeba schować do domu. Oleandry wytrzymują temperaturę do -5 stopni Celsjusza, jednak najlepiej zacząć je wnosić do środka, gdy termometry zaczną zbliżać się do 0. Rośliny dobrze zimować w chłodnym i jasnym pomieszczeniu, dlatego świetnie sprawdzi się szklarnia lub oszklona weranda. Nie potrzebują dużej ilości światła, ale najważniejsza jest temperatura. Pomieszczenie do zimowania powinno osłaniać kwiaty przed mrozem, a jednocześnie utrzymywać temperaturę maksymalnie do 8 stopni Celsjusza. Wcześniej warto ograniczyć podlewanie i nawadniać roślinę dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce zrobi się sucha. Kończąc zimowanie, warto przyzwyczajać oleandry stopniowo do coraz wyższej temperatury, większej ilości światła i do przebywania na zewnątrz. Dzięki temu roślina będzie mogła spokojnie przygotować się do okresu kwitnienia.

Więcej o: