Nie musisz wymieniać wycieraczek samochodowych. Kiedy zaczną piszczeć, wystarczy zrobić jedną rzecz

Wycieraczki samochodowe to istotny element wyposażenia samochodu, który ma duży wpływ na nasze bezpieczeństwo. Zadbanie o to, by sprawnie działały, jest więc bardzo ważne, ale nie zawsze musi oznaczać to kupienie nowych. Wyjaśniamy, co zrobić, gdy wycieraczki piszczą i kiedy należy je wymienić.

Pozostawianie smug i piszczenie wycieraczek to jasne sygnały, że sprzęt ten nie działa prawidłowo. Wielu kierowców słusznie decyduje wówczas, by podjąć działanie, przy czym nie zawsze musimy od razu wybierać się do sklepu. Co prawda nowe wycieraczki nie są może dużym wydatkiem, ale warto jednak te pieniądze zaoszczędzić, o ile jest to możliwe. Co więcej, okazuje się, że rozwiązanie naszego problemu może zająć nam zaledwie kilka chwil.

Zobacz wideo Te wynalazki zna cały świat. Wiedziałeś, że są dziełem Polaków? [TOPtech]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wycieraczki słabo zbierają wodę i piszczą? Przed ich wymianą wypróbuj jednej rzeczy

Wycieraczki samochodowe działające w sposób nieodpowiedni to problem nie tylko irytujący, ale też i potencjalnie niebezpieczny. Zagrożenie to wzrasta, gdy pojawiają się opady śniegu, choć i zwykłego deszczu nie powinniśmy ignorować. Jeżeli więc szyba twojego samochodu po użyciu wycieraczek nie jest całkowicie przejrzysta, w pierwszej kolejności warto sięgnąć po zwykłą chusteczkę higieniczną lub materiałową szmatkę i przetrzeć pióra. Powodem piszczenia i gorszego zbierania wody jest bowiem często po prostu brud gromadzący się na gumie. Czynność tę warto wykonywać profilaktycznie od czasu do czasu, a nie tylko wtedy, gdy zauważymy już nieprawidłowości.

Drugą możliwą przyczyną problemu jest nieprawidłowe ustawienie wycieraczek. W tym przypadku należy ściągnąć pióro, a następnie w haczykowaty zaczep włożyć klucz płaski. W ten sposób będziemy mogli wygiąć odpowiednio wycieraczkę. Pamiętajmy, że zaczep pióra powinien przylegać do szyby, tworząc z nią kąt prosty. Problem z ustawieniem zazwyczaj dotyczy nowych wycieraczek. Oczywiście omówione metody nie oznaczają, że wymiany wycieraczek możemy unikać w nieskończoność. Jak zatem rozpoznać, że to już właściwy moment?

Co ile wymieniać wycieraczki samochodowe? Od tego zależy, kiedy wymienić wycieraczki

Jeśli nasze wycieraczki samochodowe są zużyte, to nawet najdokładniejsze ich przecieranie niestety niewiele pomoże. Producenci piór generalnie zalecają wymianę dwa razy do roku. Nie zapominajmy jednak, że ich zużycie nie zawsze będzie takie same dla wszystkich kierowców. Dużo zależy od tego, jak często jeździmy, przy jakiej pogodzie, a także to, w jakich warunkach auto znajduje się podczas postoju (np. garaż lub parking na zewnątrz). Inaczej mówiąc, stopień zużycia naszych wycieraczek najlepiej jest kontrolować samodzielnie i regularnie. Dzięki temu będziemy mogli podjąć najlepszą decyzję o zakupie nowego sprzętu.

Więcej o: