Temperatura z dnia na dzień coraz bardziej spada, a w niektórych częściach kraju już pojawił się śnieg. Oznacza to, że najbliższe rachunki mogą być nieco większe niż zwykle. Jesień i zima to okres, w którym ogrzewamy nasze mieszkania, co niestety pochłania sporą część pieniędzy. Jeśli nie chcesz zbankrutować w następnym miesiącu, zastosuj kilka trików, które pomogą ci skutecznie ocieplić dom i zaoszczędzić trochę pieniędzy.
Zobacz wideo
Jak przygotować się na zimę? "Ważna jest efektywność energetyczna"
Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jak zaoszczędzić na rachunkach? Dzięki tym trikom nie zapłacisz majątku za energię
Podczas ogrzewania mieszkania można popełnić kilka błędów, przez które zużyjemy więcej energii, niż rzeczywiście potrzebujemy. Idą za tym wyższe rachunki i sporo pieniędzy do wydania. Jeśli nie chcesz przepłacać, to pamiętaj o kilku rzeczach, dzięki którym ocieplanie domu będzie skuteczne i oszczędne.
- Uszczelnij drzwi i okna. Jeśli czujesz przeciąg przy futrynie, zamontuj uszczelki, dzięki którym zmniejszysz szczeliny przepuszczające zimno. Warto też wyregulować okna i drzwi w taki sposób, by zwiększyć docisk skrzydła do futryny. Jeśli jednak masz stare okna lub drzwi, lepiej je wymienić nim nadejdą mrozy.
- Wyreguluj temperaturę. Powinna być ona dostosowania do rozmiarów mieszkania, aby nie przegrzewać wnętrza. Zużycie za dużej ilości energii niepotrzebnie zwiększy twoje rachunki. Temperatura też powinna się różnić w zależności od pomieszczenia. W pokojach należy utrzymać około 20 stop Celsjusza, w łazience 22-24 stopnie, a w kuchni 18-20 stopni. Jeśli planujesz dłuższy wyjazd, zmniejsz temperaturę w całym domu do 16 stopni Celsjusza.
- Zrób przegląd instalacji i urządzeń grzewczych. Jedna uszczelka może doprowadzić do przeciągu w rurach i nieskutecznego ogrzewania. Sprawdź, czy palnik kotła, wentylator i termostaty działają prawidłowo.
W ten sposób nie przepłacisz. Te triki pomogą skutecznie ogrzać mieszkanie
Przed zimą warto sprawdzić jeszcze kilka rzeczy, które mogą powodować problemy z ogrzewaniem i generować większe rachunki.
- Pamiętaj o odpowietrzaniu grzejnika. Jeśli mimo ustawienia kaloryferów na maksymalną moc one nie grzeją, to najprawdopodobniej są zapowietrzone. Instrukcję, jak odpowietrzyć grzejnik, przedstawiliśmy w innym artykule.
- Sprawdź wentylację. Kratki wentylacyjne mogą być zatkane kurzem, przez co nie będą działać prawidłowo. Warto też sprawdzić, czy uszczelki wokół przewodów nie przepuszczają ciepłego powietrza.
- Zmień ustawienie mebli. Jeśli wokół grzejnika stoi zbyt wiele rzeczy, mogą one zatrzymywać ciepło, które wówczas nie dotrze do reszty mieszkania. Każdy przedmiot powinien się znajdować w odległości co najmniej 10 cm od kaloryfera. Sprawdź też, czy źródło ciepła nie jest zasłonięte grubą zasłoną.
- Pamiętaj o regularnym, ale efektywnym wietrzeniu. Otwórz okno na oścież, by wymienić powietrze znajdujące się w pomieszczeniu i zamknij je już po kilku minutach. Dzięki temu kaloryfery się nie wychłodzą, a wpuścisz do środka trochę świeżego powietrza. Rób to w ciągu dnia, gdy na dworze jest cieplej.