Zimowy ogród jak z bajki na balkonie. Stwórz wyjątkową przestrzeń. Te rośliny nadadzą się doskonale

Ogród nie musi być tylko przed domem. Jeśli posiadasz zabudowany balkon, możesz urządzić na nim bajkowy zimowy ogród. To idealna przestrzeń do odpoczynku w mroźne wieczory i świetne schronienie dla roślin, które mogą tu przeczekać chłodne miesiące. Sprawdź, jakie gatunki będą się nadawać do takiego ogrodu.

Nie tylko osoby mieszkające w domu z ogrodem mogą cieszyć się pięknymi roślinami. Jeśli posiadasz mieszkanie z zabudowanym balkonem, należysz do grona szczęśliwców, którzy mogą stworzyć tam zimowy ogród. Jego największą zaletą jest możliwość hodowania roślin nawet wtedy, gdy na dworze panuje mróz i niskie temperatury. Dzięki osłonie i szybom, przez które wpada rozproszone światło, kwiaty będą bujnie rosnąć i w spokoju przeczekają zimę. 

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie rośliny do ogrzewanego ogrodu zimowego? Wybierz gatunki ciepłolubne

Istotną kwestią w prowadzeniu ogrodu zimowego jest ogrzewanie. Jeśli chcesz uprawiać rośliny ciepłolubne, warto ogrzać balkon specjalnymi lampami, które dostarczą odpowiednią ilość ciepła kwiatom i utrzymają stałą temperaturę. Taki ogród ma wówczas charakter egzotyczny, jednak wymaga dodatkowego wsparcia w postaci regularnego zraszania liści. Dzięki temu nie przesuszysz roślin. W takim ogrodzie zimowym można wówczas uprawiać:

  • kolorowe kwiaty, np. pelargonie, begonie, fiołki afrykańskie lub róże chińskie;
  • egzotyczne gatunki, takie jak palmy, bambusy, oleandry, bananowce, kawowce lub kaktusy;
  • rośliny pnące, m.in. różne rodzaje bluszczu;
  • cytrusy, czyli ozdobne drzewka cytrynowe i pomarańczowe;
  • rośliny wymagające i kapryśne, do których należą przede wszystkim storczyki.

Ogród zimowy nieogrzewany. Co w nim uprawiać?

Do ogrodu zimowego, który nie będzie ogrzewany dodatkowym źródłem ciepła, należy dobrać rośliny w taki sposób, by miały podobne wymagania co do temperatury i ilości światła. Duże znaczenie ma także to, po której stronie znajduje się balkon. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że słońce świeci z różną mocą w zależności od pory dnia. Ponadto określenie roślin jako zimnolubne nie oznacza, że świetnie czują się w mrozach. Aby zapewnić im jak najlepsze warunki, temperatura nie powinna spadać poniżej 10 stopni Celsjusza. Do ogrodu zimowego nieogrzewanego sprawdzą się:

  • wytrzymałe kwiaty, np. gardenia, kamelia japońska lub oleander;
  • pnącza zimnolubne, czyli winnik, jaśmin i niektóre rodzaje bluszczu;
  • niewielkie drzewa i krzewy, do których zaliczają się dracena i granatowce;
  • inne odmiany wytrzymałe na niskie temperatury, takie jak paprocie, azalie, pierwiosnki, filodendron, skrzydłokwiat, zimnolubne odmiany storczyków.
Więcej o: