Chelatowanie włosów to obowiązkowy zabieg jeśli masz w domu twardą wodę. Jakich efektów można się spodziewać?

Chelatowanie włosów to rytuał pielęgnacyjny, którego celem jest pozbycie się zanieczyszczeń gromadzących się na skórze głowy. Jeżeli Twoje włosy są matowe i szorstkie, a dodatkowo mają skłonność do przetłuszczania się, to koniecznie musisz dowiedzieć się, na czym polega chelatowanie włosów i jak często należy je wykonywać.

Szampon chelatujący — w jakim celu? 

Chelatowanie włosów to zabieg, który ma wspierać ich kondycję. Kto powinien sięgać po szampon chelatujący do pielęgnacji włosów? Zacznijmy od tego, czym jest chelatowanie i w jakich okolicznościach warto stosować ten zabieg pielęgnacyjny do włosów i skóry głowy. Chelatowanie włosów to bardzo prosta czynność, która polega na umyciu włosów szamponem chelatującym lub nałożeniu specjalnej maski chelatującej. Proste prawda? Chelatowanie włosów różni się od codziennej pielęgnacji jedynie produktami użytymi do jej przeprowadzenia. Celem chelatowania włosów jest pozbycie się z włosów i skóry głowy wszelkich osadów z wody i kosmetyków. Zalecane jest ono zwłaszcza w przypadku, gdy do codziennej higieny korzystamy z bardzo twardej wody. Wybierając szampon chelatujący, warto zwrócić szczególną uwagę na jego skład. Skuteczne produkty zawierają w swoim składzie EDTA, czyli substancję, która wchodzi w reakcję z jonami metali znajdujących się w twardej wodzie, łącząc się z nimi. Dobre szampony do chelatowania włosów mogą bazować także na kwasach bądź occie.  

Chelatujący szampon — jakie efekty daje korzystanie z kosmetyku? 

Jak działa chelatujący szampon i jakich efektów należy się spodziewać po jego użyciu? Chelatowanie włosów to przede wszystkim zabieg oczyszczający, ale należy zaznaczyć, że szampon chelatujący działa także na inne aspekty m.in.:

  • sprawia, że włosy stają się bardziej podatne na działanie składników odżywczych zawartych w kosmetykach użytych po zabiegu chelatowania włosów
  • przyczynia się do poprawy wyglądu włosów, wpływając na większą elastyczność i sprężystość oraz nadając im blasku
  • pomaga uporać się z problemem puszenia się włosów
  • wpływa na większą efektywność wcierek używanych do pielęgnacji skóry głowy 
  • pomaga złagodzić problemem przetłuszczających się włosów.
Zobacz wideo Jak dbać o skórę i włosy jesienią? Podpowiada nasza makijażystka

Maska chelatująca — alternatywa dla szamponu

Skuteczną alternatywą dla szamponu chelatującego jest maska chelatująca. Maskę chelatującą bez problemu wykonasz samodzielnie w domu. Istotą zastosowania maski chelatującej na włosy, jest stworzenie środowiska kwaśnego na pasmach i w efekcie pozbycie się zabrudzeń i osadów o pH zasadowym. Jak przygotować maskę chelatującą w domu? Do tego celu możesz wykorzystać maskę lub odżywkę do włosów, której używasz do codziennej pielęgnacji. Przełóż 4 łyżeczki maski/odżywki do miseczki, a następnie dodaj do niej 4 g kwasku cytrynowego. Całość bardzo dokładnie wymieszaj i nałóż na całą długość włosów (przed nałożeniem maski chelatującej, włosy należy umyć). Maskę chelatującą należy trzymać na włosach ok. 10 minut. Po upływie tego czasu należy bardzo dokładnie ją spłukać pod bieżącą wodą. 

Chelatowanie włosów bez kwasku cytrynowego. Jakich innych produktów można użyć?

Czy można przeprowadzić chelatowanie włosów bez kwasku cytrynowego? Kwasek cytrynowy to najpopularniejszy produkt wykorzystywany do przygotowania maski chelatującej do włosów, ale można go zastąpić także innymi składnikami. Zamiast kwasku cytrynowego, można użyć także kilku tabletek z witaminą C. Reguła przygotowania maski chelatującej z witaminą C, jest taka sama jak opisana powyżej. Domową maskę chelatującą do włosów można przygotować także z wykorzystaniem płukanek octowych (np. z octu jabłkowego). Aby ją zrobić, należy wymieszać ocet jabłkowy z wodą, zgodnie z proporcją: 2 łyżki octu jabłkowego na 1 l wody. Otrzymaną w ten sposób mieszanką należy dokładnie przepłukać włosy po całej długości. 

Odżywka chelatująca — jak często wykonywać zabieg chelatowania włosów? 

Jak często powinna być stosowana odżywka chelatująca lub szampon chelatujący? Odpowiedź na to pytanie nie jest do końca jednoznaczna, ponieważ zależy od kilku czynników. Wpływ na częstotliwość wykonywania zabiegu chelatowania włosów ma m.in. stopień twardości wody, której na co dzień używasz, a także to, jak często i w jakich ilościach używasz kosmetyków do pielęgnacji włosów. Optymalnym rozwiązaniem jest wykonywanie chelatowania włosów raz w miesiącu, ale w przypadku, gdy masz w domu twardą wodę, może się okazać, że zajdzie konieczność wykonywania tego zabiegu częściej, nawet co 10-12 dni. Z drugiej strony, należy mieć się także na baczności. Zbyt częste chelatowanie włosów może prowadzić do ich przesuszenia oraz naruszenia warstwy hydrolipidowej skóry głowy, a tego z pewnością każdy wolałby uniknąć.

Zobacz też: Test na porowatość włosów: dzięki niemu dobierzesz najlepsze kosmetyki do pielęgnacji swoich włosów

Więcej o:
Copyright © Agora SA