Przez to liście roślin usychają i brązowieją. Wiemy, jak temu zapiec. Wystarczy zastosować ten trik

Czy obcinać suche końcówki liści? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, gdy zauważy na swoich roślinach brązowe plamy na końcu liści. Nim chwycisz za nożyczki, spróbuj wyeliminować przyczynę tego zjawiska. Ten popularny problem występuje w wielu domach.

Często zdarza się, że o tej porze roku liście brązowieją i usychają. Jesień i zima to trudny okres dla naszych roślin doniczkowych, dlatego warto im pomóc nieco bardziej niż zwykle. Za pomocą liści kwiaty dają znać, czego im trzeba. Naucz się odczytywać te sygnały, a twoje rośliny spokojnie dożyją do wiosny i zakwitną na nowo.

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zasychanie brzegów liści. Dlaczego końcówki brązowieją?

Brązowe końcówki liści to problem, który może dotykać wielu gatunków, jednak szczególnie widać je u skrzydłokwiatów, dracen, palm, zielistek, monster czy filodendronów. Choć liście mogą usychać o każdej porze roku, to zimą i jesienią zjawisko to znacznie się nasila. Dlaczego? Główną przyczyną są ogrzewane pomieszczenia. Gdy włączamy kaloryfery, powietrze w danym pokoju robi się suche, co szkodzi roślinom doniczkowym. Wiele okazów uprawianych w domach to gatunki tropikalne, które naturalnie występują w wilgotnych lasach i choć lubią ciepło, to bardzo źle znoszą suszę. Optymalna wilgotność dla kwiatów powinna wynosić od 60 do 80 proc., a w ocieplanych pomieszczeniach zimą utrzymuje się ona na poziomie nawet poniżej 50 proc. Co zatem powinniśmy zrobić, gdy zauważymy brązowe końcówki?

Czy obcinać suche końcówki liści? Tak pomożesz swoim roślinom

Widząc brązowe końcówki na liściach, wiele osób w pierwszej kolejności sięga po nożyczki. Rzeczywiście, dla walorów estetycznych, można delikatnie je podciąć w uschniętych miejscach. Warto jednak pamiętać, by nie usuwać całych liści. Są one niezbędne roślinom do życia, a gdy utracą ich sporą część, mogą znacznie osłabnąć i zupełnie zmarnieć. Należy zatem przycinać jedynie brzegi. Liście można usunąć tylko wtedy, gdy jest to absolutnie koniecznie, np. gdy dany fragment został zaatakowany przez szkodniki lub choroby grzybowe. Aby zapobiec usychaniu końcówek zimą, powinniśmy dbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których hodujemy rośliny. Warto zatem korzystać z urządzeń nawilżających powietrze, a jeśli takich nie mamy, to wystarczy postawić obok doniczki otwarty pojemnik z wodą lub położyć na grzejniku wilgotny papier. Nie można również zapomnieć o regularnym zraszaniu liści, ale tylko u roślin, które lubią takie zabiegi. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.