• Link został skopiowany

Lampiony na roraty ręcznie robione zachwycą dzieci. Z tą instrukcją wykonasz je w mgnieniu oka

Symbole adwentu to m.in. lampiony na roraty. Ich przygotowanie może być doskonałym sposobem na to, aby spędzić czas wspólnie z pociechą. Zdradzamy, jak szybko zrobić lampiony adwentowe, które nie wymagają dużo pracy, a pięknie się prezentują i z powodzeniem przetrwają aż do Bożego Narodzenia.
Jak zrobić lampion na roraty dla dzieci? (zdj. ilustracyjne)
Fot. Make Easy Crafts / YouTube

Grudzień to czas, gdy mamy więcej okazji do tego, by chwycić za nożyczki oraz kolorowy papier i dać upust swojej twórczej ekspresji. Zanim jednak zabierzemy się za ozdoby choinkowe, warto najpierw pomyśleć o lampionie na roraty. W końcu msze te są dla osób wierzących ważnym elementem oczekiwania na święta Bożego Narodzenia, więc powinniśmy się do nich odpowiednio przygotować, a w zasadzie zadbać o przygotowanie najmłodszych domowników.

Zobacz wideo Jak zrobić wieniec adwentowy?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak zrobić lampion na roraty dla dziecka? Poradzisz sobie nawet bez zdolności manualnych

Do wykonania podstawy naszego lampionu będziemy potrzebować solidnej tektury. Sprawdzi się tu np. wierzch pudełka po butach. Wycinamy z niej dwa sześciokąty: większy i mniejszy. Ten drugi obrysowujemy wewnątrz pierwszego, co wyznaczy nam miejsca, do których powinniśmy wykonać trójkątne nacięcia na wierzchołkach figury, a także zgięcia. Z osobnego kawałka tektury odcinamy dość szeroki pasek, wykorzystując szklankę do uformowania z niego okręgu. Dzięki nacięciom do połowy jego szerokości utworzymy powierzchnię, dzięki której będziemy mogli przykleić okrąg do większego sześciokąta.

W następnym kroku bierzemy się za wykonanie boków naszego lampionu. Tym razem będziemy potrzebować prostokątnego arkusza, na którym wycinamy proste kształty, np. krzyż, serce lub świecę. Następnie zginamy arkusz w taki sposób, aby móc z niego utworzyć sześciokąt pasujący do naszej podstawy. Na wycięte wzory z kolei naklejamy od wewnętrznej strony kolorową bibułę, która da efekt witrażu. Teraz do podstawy mocujemy odpowiednio długie druty, splatając je od spodu i zabezpieczając je dodatkowo przygotowanym wcześniej mniejszym sześciokątem. Ostatni etap to połączenie boków lampionu i podstawy oraz umieszczenie w środku szklanki, która będzie chronić zapalony podgrzewacz.

 

Lampiony adwentowe i roratka, czyli symbole adwentowe. Znaczenie światła w czasie adwentu

Lampiony adwentowe niegdyś służyły do oświetlania drogi do kościoła w ciemne grudniowe poranki, kiedy to roraty się odbywają. Dzisiaj funkcję tę z powodzeniem pełnią latarnie drogowe, ale symbolika lampionów wciąż jest ważna. Światło to utożsamiane jest z nadejściem Jezusa Chrystusa i nawiązuje do jego przypowieści o roztropnych pannach, które oczekiwały na przyjście Zbawiciela właśnie z płonącymi lampami. Świeca Maryjna z kolei, czyli roratka zapalana podczas mszy, jest symbolem Matki Boskiej, która w czasie Adwentu "niesie w łonie" Chrystusa, określanego jako "prawdziwa światłość".

Więcej o: