Moja babcia zamiast do grzańca wkłada je do szafki kuchennej. To doskonały sposób na uciążliwy problem

Popularne owoce i przyprawy mogą przydać się nie tylko podczas gotowanie, ale również przy sprzątaniu. Zrobisz z nich domowe środki do czyszczenia lub na pozbycie się uciążliwych insektów. Szczególnie problematyczne są mole. Jeśli te szkodniki zagościły w twoim domu, sięgnij po jedną przyprawę.

Insekty w domu potrafią narobić wiele szkód. Do tych najbardziej uciążliwych bez wątpienia należą mole odzieżowe i spożywcze. Wygryzają dziury w ubraniach lub zostawiają larwy i odchody w suchych produktach, które niestety powinno się od razu wyrzucić. Jak sobie poradzić z tymi szkodnikami? Nasze babcie znają kilka domowych sposobów, które działają lepiej niż chemia.

Zobacz wideo Jak się pozbyć moli spożywczych? Są na to domowe sposoby

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Skąd biorą się mole? Pozbycie się ich jest bardzo trudne

Walka z molami może trwać w nieskończoność. Szkodniki przedostają się do naszych domów zwykle przez otwarte okno lub drzwi balkonowe, wnosimy je na ubraniach i w meblach lub w produktach przyniesionych ze sklepu. Obecność moli odzieżowych można poznać po niewielkich dziurkach w ubraniach. Wówczas należy zrobić przegląd całej garderoby - uszkodzoną odzież trzeba wyrzucić, resztę ubrań wyprać, a szafę przewietrzyć i dokładnie umyć. Z kolei mole spożywcze może zaobserwować po larwach w sypkich produktach, takich jak ryż, makaron, kasza, przyprawy czy herbata i kawa. Duże osobniki wylatują z opakowań i chowają się w kątach szafek, a jaja składają w samym jedzeniu. Gdy zauważymy insekty, należy niestety wyrzucić wszystkie produkty, jakie znajdowały się w szafce i dokładnie umyć kuchnię.

Jak pozbyć się moli? Te domowe sposoby wykurzą je na dobre

Po dokładnym umyciu szafy i szafek kuchennych warto zastosować kilka domowych metod, które odstraszą te insekty. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że mole nie zamieszkają w naszym domu na nowo. Nim udasz się do sklepu po chemiczne produkty odstraszające owady, wypróbuj proste i tanie środki, które możesz samodzielnie przygotować w domu. Na początek warto przemyć szafki i garderobę wodą z octem. Mole nie znoszą tego kwaśnego zapachu, dlatego będą omijać tak pachnące miejsca z daleka. Następnie weź do ręki pomarańczę lub cytrynę i wbij w nią kilka zasuszonych goździków. Obecnie trwa sezon na grzańce i sklepy pękają w szwach od tej przyprawy, dlatego bez problemu dostaniesz ją w każdym markecie. Nie tylko odstraszy tą wonią mole, ale też sprawisz, że w domu zapanuje już iście świąteczny klimat. Możesz też postawić na półkach miseczki z wodą, do której dodasz kilka kropel olejków eterycznych o zapachu cytrusów i goździków.

Więcej o:
Copyright © Agora SA