Choć każdy może ją przygotować na swój sposób, to wszystkie przepisy bazują na tradycyjnej recepturze, znanej od dziesięcioleci. Przygotowanie kapusty z grochem jest nieco czasochłonne (należy uwzględnić czas potrzebny na namoczenie grochu), ale na pewno warto zaserwować ją na rodzinny obiad.
Zobacz wideo Kapusta po azjatycku
Kapusta z grochem i grzybami: przepis babci na naszych stołach
Od czego zacząć przygotowywanie kapusty z grochem i grzybami? Przepis babci, który możesz wykorzystać podczas rodzinnego obiadu nie jest trudny, a do przyrządzenia wyjątkowego dania wykorzystasz łatwo dostępne składniki. Jak już zostało wspomniane wyżej - potrawa wymaga wcześniejszego przygotowania się, ponieważ musimy uwzględnić czas konieczny do namoczenia grochu.
Groch należy umieścić w dużej misce (namoczony groch pęcznieje), a następnie zalać zimną wodą i kilka razy przepłukać (do czasu, aż woda przestanie być mętna). Gdy uzyskamy już zadowalający efekt, należy zalać ponownie groch zimną wodą i odstawić na całą noc. Jeżeli używamy do naszego dania także suszonych grzybów, to je również musimy odpowiednio wcześniej namoczyć. Suszone grzyby podkręcą smak potrawy i nadadzą jej wyjątkowego aromatu. Grzyby należy umieścić w misce i zalać zimną wodą. Grzyby mogą moczyć się przez kilka godzin, ale zalecane jest, aby przestały w wodzie całą noc.
Jak ugotować kapustę z grochem? Przygotuj potrzebne składniki
Jak ugotować kapustę z grochem? Do przygotowania wyjątkowego dania, bazującego na babcinych wskazówkach, będziesz potrzebować:
- 1,5 kg kiszonej kapusty
- 500 g grochu łuskanego (w całości lub połówki)
- 2 garści suszonych grzybów (opcjonalnie)
- 2 duże cebule
- olej do smażenia
- 4 listki laurowe
- 6 ziaren ziela angielskiego
- 1 łyżeczka kminku
- 6 ziaren owocu jałowca
- 6 ziaren czarnego pieprzu
- sól, pieprz mielony, cukier (opcjonalnie)
Kapusta z grochem: przepis krok po kroku
Oto przepis krok po kroku na tradycyjną kapustę z grzybami:
- Krok 1. Namocz groch i grzyby zgodnie z powyższymi wskazówkami.
- Krok 2. Namoczony groch dokładnie przepłucz w wodzie, a następnie włóż go do garnka. Zalej wodą i wstaw na palnik. Gotuj pod lekko uchyloną pokrywką na średniej mocy do miękkości. Groch w połówkach będzie gotował się krócej niż ten w całości.
- Krok 3. Namoczone uprzednio grzyby odsącz z nadmiaru wody, a następnie drobno posiekaj.
- Krok 4. Kiszoną kapustę dokładnie odsącz z zalewy (można również przepłukać - najlepiej sprawdzić smak kapusty i zdecydować, czy nie jest dla nas zbyt intensywny), a następnie drobno posiekaj.
- Krok 5. Posiekaną kapustę włóż do garnka i zalej wodą (lekko ponad poziom kapusty), a następnie dodaj grzyby oraz przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy, kminek, ziarna pieprzu, ziarna owocu jałowca. Całość zagotuj pod przykryciem.
- Krok 6. W czasie, gdy kapusta i groch będą się gotować, przygotuj cebulę. Obierz ją z łupinek i posiekaj na drobno, a następnie podsmaż na oleju do lekkiego zarumienienia.
- Krok 7. Gdy groch się ugotuje, należy go odcedzić, a następnie połączyć z kapustą. W zależności od upodobań, ugotowany groch możesz rozdrobnić tłuczkiem lub zmiksować za pomocą blendera. Możesz także pominąć ten krok i w całości przełożyć go do garnka z kapustą.
- Krok 8. Do garnka z gotującą się kapustą dodaj cebulę wraz z olejem. Całość dokładnie wymieszaj i gotuj na niewielkiej mocy palnika przez ok. 30 minut. Wymieszaj dokładnie całość i w razie potrzeby dodaj cukier, sól i pieprz do smaku.
Zobacz też: Kotleciki ziemniaczane z takim dodatkiem to ferrari wśród innych dań obiadowych. Zaskocz bliskich!