Proste ozdoby świąteczne na choinkę i nie tylko. Zamiast lecieć do sklepu, zrób je z domowych odpadów

Dekoracje świąteczne DIY to tańszy i ekologiczny zamiennik klasycznych ozdób. Zamiast wydawać majątek na szklane bombki i ceramiczne figurki, zrób je samodzielnie. Takie zajęcie to również świetny pomysł na wspólną zabawę z dziećmi, które mogą puścić wodze fantazji podczas tworzenia domowych dekoracji.

Ozdoby świąteczne DIY, czyli do zrobienia samodzielnie w domu (Do It Yourself), są bardzo popularne niemal każdego roku. Szklane, ceramiczne czy nawet plastikowe dekoracje są z sezonu na sezon coraz droższe, dlatego wersja domowa będzie opcją o wiele bardziej przystępną cenowo. Jak wykonać dekoracje bożonarodzeniowe, które nie będą wyglądać tandetnie i wytrzymają przez cały sezon? Możesz je zrobić z czystych odpadów.

Zobacz wideo Proste i piękne ozdoby świąteczne. Zrobisz je sam

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ozdoby świąteczne do zrobienia samemu. Dekoracje świąteczne DIY

Dekoracje z recyklingu są nie tylko tańsze, ale przede wszystkim bardziej ekologiczne. Dzięki nim możesz ograniczyć ilość generowanych śmieci, a także wykorzystać niektóre z nich w praktyczny sposób. Przykładowo odpady biodegradowalne świetnie sprawdzą się na naturalne ozdoby świąteczne DIY. Możesz z nich zrobić wiszące gałęzie z ozdobami. Będziesz do tego potrzebować:

  • długi patyk lub gałąź,
  • szyszki,
  • bombki lub naturalne ozdoby takie jak piórka, suszone owoce, laski cynamonu lub kawałki drewna,
  • długą nitkę lub sznurek.

Na początek należy oczyścić znaleziony patyk lub gałąź z ziemi l innych podwórkowych zabrudzeń. Następnie za pomocą sznurka wystarczy przywiązać do niego wybrane ozdoby. Najlepiej sprawdzą się te naturalne, jednak jeśli masz stare bombki lub inne dekoracje, to również będą pięknie wyglądać. Uroku dodadzą także świąteczne zdjęcia rodzinne. Tak przygotowaną gałąź możesz zawiesić w wybrany miejscu, np. nad stołem lub na drzwiach.

Ozdoby świąteczne dla dzieci: zrób to sam. Wykorzystaj domowe odpady

Dekoracje bożonarodzeniowe można też przygotować z dziećmi. To świetny pomysł na zabawę i pracę nad kreatywnością malucha. Wraz ze swoimi pociechami możecie przygotować ozdobne figurki. Przydadzą ci się:

  • tekturowe rolki po papierze toaletowym,
  • farby, kredki lub flamastry,
  • wata,
  • małe patyki.

Aby przygotować figurki, należy najpierw pomalować tekturowe rolki na wybrane kolory i narysować na nich oczy. Do świętego Mikołaja będziesz potrzebować czerwonej rolki, do renifera brązowej, a do bałwana białej. Następnie naklej na tekturę wybrane ozdoby, które kojarzą się z danymi postaciami. Wata pomoże w przygotowaniu brody dla Mikołaja, śniegu u bałwanka lub nosa dla renifera, jeśli pomalujecie ją na czerwono. Do zwierzaka można jeszcze dokleić rogi z patyków.

Do wykonania dekoracji z dzieckiem można też użyć wytłaczanek po jajkach. Przydadzą ci się jedynie te spiczaste części, które oddzielają jajka. Gdy już je wytniesz z wytłaczanki, natnij brzegi tworząc krótkie paski. Następnie nałóż szpice jeden na drugi, a powstanie mała, tekturowa choinka. Możesz wraz dzieckiem nakleić na nie małe ozdoby z papieru lub je narysować.

Więcej o:
Copyright © Agora SA