Gdzie wyrzucić lampki choinkowe? Jeśli trafią do złego śmietnika, możesz dostać spory mandat

W okresie świąt możemy nie mieć głowy do codziennych obowiązków, jednak warto nie zapominać o segregacji odpadów. Stare ozdoby czy światełka mogą w tym roku trafić do kosza i pojawia się pytanie - do którego? Szczególnie uważaj na lampki choinkowe. Za złą segregację możesz dostać mandat

Grudzień rozpoczął się na dobre, a to oznacza, że już najwyższa pora na wyciągnięcie z szafy ozdób choinkowych. Część z nas może jednak czekać przykra niespodzianka. Nierzadko dochodzi do sytuacji, w której po ubraniu drzewka orientujemy się, że kilka lampek w świecącym łańcuchu nie działa. Wówczas nasza choinka zamiast pięknie świecić świątecznym blaskiem, ledwo miga w wybranych miejscach. Zanim pojedziesz do sklepu po nowe lampki, sprawdź, gdzie należy wyrzucić stare.

Zobacz wideo Proste i piękne ozdoby świąteczne. Zrobisz je sam

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gdzie wyrzucić stare lampki? Uważaj, bo możesz dostać surowy mandat

Zanim wpiszesz lampki na listę świątecznych zakupów, upewnij się, że rzeczywiście nie da się ich już naprawić. Czasami wystarczy wymienić żarówkę, która kosztuje znacznie mniej niż cały łańcuch. Jest to nie tylko tańsze, ale też bardziej ekologiczne rozwiązanie, ponieważ wygenerujemy mniej odpadów. Jeśli jednak okaże się, że lampki trzeba wyrzucić, to pojawia się kolejny problem. Wiele osób nie wie, do jakiego kontenera się nadają. Zarówno komplet lampek choinkowych, jak i pojedyncze światełka, to elektrośmieci. Oznacza to, że nie możemy ich wyrzucić do zwykłego śmietnika na odpady zmieszane. Reguluje to Ustawa z dnia 11 września 2015 roku o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym i zgodnie z nią takie postępowanie grozi mandatem w wysokości od 20 do nawet 5 tysięcy złotych.

Do jakich odpadów wyrzucać lampki choinkowe? PSZOK to niejedyne rozwiązanie

Nie bez powodu zabroniono wyrzucania lampek choinkowych do odpadów zmieszanych. Elektrośmieci są bowiem bardzo niebezpieczne dla środowiska, ponieważ zawierają wiele szkodliwych pierwiastków. Z tego względu powinniśmy je segregować w odpowiedni sposób. Światełka choinkowe i elektrośmieci należy zatem wyrzucić do specjalnych pojemników przeznaczonych na zużytą elektronikę, które można znaleźć w wielu polskich miastach, zwykle przy dużych marketach lub w niektórych wiatach śmietnikowych. Co ciekawe, stare lampki można też oddać w sklepie podczas zakupu nowych sztuk. Z kolei obiekty handlowe sprzedające sprzęt gospodarstwa domowego o powierzchni sprzedaży powyżej 400 metrów kwadratowych mają obowiązek przyjąć elektrośmieci bezpłatnie i bez konieczności zakupu nowego produktu. Warunkiem jest, że żaden z wymiarów produktu nie przekracza 25 centymetrów. Jeśli jednak w naszej okolicy nie ma specjalnego pojemnika ani sklepu z towarem AGD, to stare lampki wolno oddać do PSZOK, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA