Zima już na dobre zadomowiła się w naszym kraju. Częste w ostatnim czasie opady śniegu można zauważyć w każdym mieście. W związku z tym wiele osób już teraz zastanawia się jak najlepiej pomóc zwierzęta, które mają odcięty dostęp do pożywienia. Jednymi z nich są ptaki. Jeśli o nie chodzi, każdego roku pojawia się debata: dokarmiać czy nie? Teraz leśnik rozwiewa wątpliwości.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W środę, 6 grudnia 2023 roku na facebookowym profilu Lasów Państwowych pojawiło się nagranie. Na nim leśnik rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące karmienia ptaków zimą. Jak sam mówi na początku filmiku:
Możemy dokarmiać ptaki, ale musimy robić to mądrze
Od razu postanowił również podkreślić, że pod żadnym pozorem nie powinniśmy dokarmiać ptaków pieczywem. Zaznaczył, że jest to całkowicie zabronione. Pieczywo jest bardzo szkodliwe dla ptaków i może wyrządzić im sporą krzywdę. A dlaczego? Chleb zawiera duże ilości soli, której ptaki nie powinny jeść. Prowadzi ona bowiem do zaburzenia gospodarki wodnej w ich organizmie. Oprócz tego pieczywo bardzo szybko chłonie wodę i łatwo pleśnieje. Warto również zaznaczyć, że chleb szkodzi nie tylko ptactwu, ale całemu ekosystemowi. Ekolodzy są zdania, że gnijące pieczywo powoduje nadmierny rozkwit glonów na powierzchni zbiorników wodnych. Te z kolei pochłaniają tlen, a gnijąc, wydzielają toksyny groźne dla ryb.
W nagraniu Lasów Państwowych leśnik podzielił się kilkoma zasadami ważnymi, jeśli chodzi o dokarmianie ptaków. Pierwszą z nich było to, kiedy powinniśmy zacząć. Najlepszy będzie moment, gdy temperatura spadnie poniżej zera, a na powierzchni zacznie utrzymywać się pokrywa śnieżna. Jest to ważne, ponieważ jeśli ziemia nie jest pokryta białym puchem, to ptaki same znajdą sobie pokarm i nie trzeba się o nie martwić. Kolejną ważną rzeczą to nie podawanie ptakom żadnej wysoko przetworzonej żywności. Powinniśmy zapomnieć o karmieniu ich piernikami, ciastami i innymi wypiekami. Najlepiej kupić gotową mieszankę dla ptaków zimujących. Wywieszanie słoniny również będzie dobrym rozwiązaniem. Wiadomo przecież, że niektóre gatunki lubią ją sobie poskubać. Trzeba jednak pamiętać, że konieczna będzie wymiana jej co jakiś czas. Nie możemy zostawić jednego kawałka wiszącego przez cały sezon. Jest to ważne szczególnie jeśli temperatura na chwilę podrośnie. Podobnie jest w przypadku karmy rozsypanej w karmniku. Co jakiś czas powinno się go czyścić. Leśnik przypomina również:
Pamiętajcie! Żadnych przypraw, cukru, słodzików i jakichkolwiek innych ulepszaczy smaku
Na koniec zaznacza, że dokarmianie ptaków jest bardzo odpowiedzialnym zajęciem. Robienie tego mądrze pozwala im pomóc, a nie zaszkodzić.