Takiej choinki nie bierz do domu na święta. Wyglądają jak szyszki, ale to kokony kąśliwych owadów

Święta coraz bliżej, więc wiele osób oprócz przystrajania domu lampkami, decyduje się również na choinkę. Drzewka świąteczne są symbolem tego okresu, a te żywe potrafią nadać mieszkaniu pięknego klimatu i aromatu. Wybierając choinkę, zwróć jednak uwagę na tę kwestię. Wygląda jak szyszka, ale tak naprawdę to kokon.

Grudzień rozpoczął się w Polsce pod znakiem obfitych opadów śniegu, które bez wątpienia nadały niepowtarzalnego klimatu. Z dnia na dzień coraz więcej domów jest przystrajanych lampkami i dekoracjami różnego rodzaju. Niektórzy mimo wczesnej pory decydują się już także na choinkę świąteczną. Jeśli również planujesz zakup żywego drzewka, musisz o tym wiedzieć. Kilka lat temu wydano ostrzeżenie, więc lepiej uważać. Wygląda jak szyszka - nic bardziej mylnego. 

Zobacz wideo Jak wygląda kolęda w 2023 roku? "Ludzie nie przyjmują księdza"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jaka choinka na święta? Gdy zauważysz te "szyszki", wybierz inną

Jednym z głównych symboli Bożego Narodzenia jest oczywiście choinka. Właśnie to drzewko ozdabia salony w domach i mieszkaniach, a jej wspólne rodzinne przystrajanie tworzy niepowtarzalne wspomnienia. Niektórzy decydują się na sztuczną choinkę, z którą bez wątpienia jest o wiele mniej problemów. Natomiast jeśli jesteś fanem żywego drzewka i co roku wraz z bliskimi udajesz się do marketu, aby znaleźć to najpiękniejsze, musisz o tym wiedzieć.

Przed zakupem warto dokładnie obejrzeć całą choinkę i sprawdzić, czy aby na pewno nie znajduje się na niej "niespodzianka" w postaci kokonu. Ten wygląda jak szyszka, lecz nic bardziej mylnego - wewnątrz mogą znajdować się jaja modliszki. Owady te nie są groźne dla człowieka, lecz ukąszenie jest możliwe - warto więc uważać. W Polsce owady te nie występują w dużych ilościach, mimo to ich obecność na twoim drzewku nie jest wykluczona, to pewne. Jeśli kokon zauważyłeś dopiero w domu, nic się nie dzieje. Wystarczy, że gałęzie z siedliskiem owadów usuniesz i zostawisz na zewnątrz.

Co ciekawe, choinki swoją "sławę" zdobyły głównie w 2019 roku w Erie w stanie Ohio w USA. Tam władze hrabstwa musiały wydać ostrzeżenie przed drzewkami z kokonami modliszek, których było naprawdę sporo. Pozostając w temacie choinek, oto kilka wskazówek, które mogą się przydać podczas wyboru tej na tegoroczne święta. 

Choinka żywa: Te drzewka są najpopularniejsze. Ich żywiczny zapach poczują nawet sąsiedzi

Do świąt pozostało kilkanaście dni, więc warto zaplanować już sobie zakup choinki - jakie drzewko sprawdzi się najlepiej? Oto kilka propozycji:

  • Świerk pospolity to najpopularniejsze drzewko wybierane jako ozdoba do domów na okres świąt Bożego Narodzenia. Wydziela piękny zapach oraz tworzy szerokie korony o regularnym, stożkowatym kształcie.
  • Jodła kaukaska ma długie, szerokie oraz ciemnozielone igły. Co ważne sprawdzi się szczególnie dla osób mających alergie lub dla tych wrażliwych, ponieważ nie wydziela intensywnego zapachu. 
  • Sosna nadal mało popularna, lecz także nadaje się na choinkę. Igły utrzymują się nawet do 2-3 tygodni i wyglądają przepięknie. Zapach jest intensywny, więc poczujesz ją od razu na wejściu do domu.
Więcej o:
Copyright © Agora SA