Taka powinna być prawidłowa wilgotność powietrza w domu. Jeśli masz inną, działaj jak najszybciej

Wiele osób nadal bagatelizuje poziom wilgotności powietrza w domu lub w mieszkaniu, lecz jest to bardzo ważna kwestia - często wpływająca na zdrowie mieszkańców. Dowiedz się, jaka powinna być wilgotność w domu i zadbaj w ten sposób o swoje samopoczucie.

Dom to przestrzeń, w której spędzamy sporą część czasu - szczególnie zimą. Warto więc zadbać o warunki, w jakich mieszkamy. Istotną kwestią jest wilgotność powietrza, którą stale ludzie bagatelizują. Zbyt duża przyczynia się do rozwoju grzybów i pleśni, a zbyt mała może wywoływać bóle gardła. Dowiedz się więc, jaka powinna być wilgotność w domu i zmień swoje warunki życia na lepsze. 

Zobacz wideo Idealnie białe firanki? Dwa domowe sposoby

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Prawidłowa wilgotność w domu to podstawa zdrowego trybu życia. Taka wartość będzie optymalna

Poziom wilgotności powietrza w mieszkaniach to aspekt, o którym mało kto mówi, a jest bardzo istotny. Zacznijmy może od wyjaśnienia, czym jest wilgotność. To procentowy stosunek ilości pary wodnej w powietrzu do jej maksymalnej ilości, jaka może wystąpić w danych warunkach. A jaka wartość będzie odpowiednia?

Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna mieścić się w przedziale 40-60%, więc temperatura powinna wynosić 20-22 stopnie Celsjusza. Takie warunki wpływają korzystanie na nas samych, lecz wraz z porą roku mogą się one zmieniać. Latem wilgotność powietrza oscyluje w okolicy 50%, zimą może zmniejszyć się nawet do 20%. A jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu? Do profesjonalnego pomiaru należy zakupić specjalne urządzenie, lecz na własne potrzeby domowe jest pewien trik.

Wystarczy obserwować np. skórę. Jeżeli jest sucha i podrażniona, poziom wilgotności jest zdecydowanie za niski, natomiast jeśli jest lepka, poziom jest zbyt wysoki. Wilgotne powietrze objawia się często również zaparowanymi oknami w domu lub powstającą na ścianach pleśnią, która jest niebezpieczna dla zdrowia. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jak zmniejszyć poziom wilgotności powietrza w domu, a tym samym jak go zwiększyć w innym przypadku. Wyjaśniamy. 

Tak zoptymalizujesz wilgotność powietrza w domu. To banalnie proste

Jeśli w twoim mieszkaniu wilgotność powietrza jest za niska, możesz szybko i łatwo ją zwiększyć. Wystarczy, że do garnka nalejesz odrobinę wody i postawisz go nieopodal źródła ciepła, np. grzejnika. Możesz również namoczyć ręcznik w wodzie i zawiesić go w danym pomieszczeniu. Dzięki takim trikom poziom wilgotności zostanie zwiększony, co z pewnością odczujesz.

Co zrobić natomiast, gdy w domu jest zbyt wilgotno? W takiej sytuacji pierwszym krokiem, który warto wykonać, jest przewietrzenie pomieszczenia. Jeśli to nie działa, a masz klimatyzację, warto ją uruchomić np. na tryb osuszania. Sprawdź także klatki wentylacyjne - być może były zamknięte, więc warto je otworzyć. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA