Dzięki temu gwiazda betlejemska zostanie z tobą nawet kilka lat. Triki zdradziła mi babcia

Gwiazda betlejemska zawsze stanowi piękną dekorację wigilijnego stołu. Niestety przez resztę roku wiele osób o niej zapomina, a to duży błąd. Poinsecja może przecież zachwycać przez wiele lat, o ile wie się, jak o nią dbać. Przygotowaliśmy więc zbiór pielęgnacyjnych zasad, by długo cieszyła oko.

Poinsecja jest lepiej znana jako gwiazda betlejemska. Ta roślina znana również jako wilczomlecz nadobny, przybyła do nas z Meksyku. Zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia jest chętnie rozchwytywana na całym świecie. Wszystko za sprawą jej pięknych czerwonych kwiatów. Mimo że ta roślina kojarzy nam się tylko z okresem świątecznym, to dzięki staraniom będziemy mogli cieszyć się jej urokiem przez wiele lat. Wystarczy pamiętać o tych prostych zasadach.

Zobacz wideo Jak dbać o gwiazdę betlejemską, by długo cieszyła oczy?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gwiazda betlejemska w doniczce może zostać z tobą przez cały rok. Trzeba tylko znać zasady jej pielęgnacji

Jedną z najważniejszych rzeczy jest prawidłowa pielęgnacja poinsecji po zakupie. Przede wszystkim ta roślina lubi ciepło. Ważne jest więc, by stała w naturalnym świetle, szczególne zimą, w okresie kiedy dni są krótkie. Najbardziej będzie jej odpowiadać temperatura oscylująca pomiędzy 15 a 22 stopniami Celsjusza. Warto również zapamiętać, ze ta roślina nie toleruje przeciągów. Jeśli więc w planach mamy wywietrzenie pomieszczenia, warto przestawić ją w osłonięte miejsce. Kolejna zasada dotyczy odpowiedniego podlewania. Ważna jest przede wszystkim częstotliwość. Gwiazda betlejemska zniesie przesuszenie, ale przelanie może jej zaszkodzić. Wraz z nadmiarem wody jej korzenie zaczynają gnić, a liście więdnąć. Do podlewania najlepsza będzie miękka woda, ponieważ twarda może spowodować podwyższenie pH i zmniejszenie  przyswajalności niektórych niezbędnych składników. Najlepiej będzie podlewać ją co drugi dzień. Co jakiś czas możemy wokół rośliny rozpylić delikatną mgiełkę wody.

Jak dbać o gwiazdę betlejemską? O tych zasadach warto pamiętać

Jeśli chcemy, by ten świąteczny symbol został z nami na dłużej, to nie możemy zapominać o przycinaniu. Dzięki temu pozbędziemy się starych i chorych pędów, pobudzając ją przy tym do wytworzenia nowych. Taki zabieg najlepiej jest wykonywać w maju. Ścięcie rośliny o połowę zapewni jej lepsze rozkrzewienie oraz odpowiedni kształt. Po tym zabiegu możemy ją przesadzić. Trzeba jednak pamiętać, że gwiazda betlejemska preferuje podłoże przepuszczalne. Warto również zastosować warstwę drenażową, wykorzystując keramzyt ogrodniczy. Aby roślinka zakwitła na kolejne Boże Narodzenie, warto od października do połowy listopada przestawić ją na około 10-14 godzin dziennie do ciemnego pomieszczenia. Zapewni nam to zawiązanie pąków kwiatowych i wybarwienie kwiatów. W pielęgnacji poinsecji ważne jest również nawożenie. Powinniśmy to robić umiarkowanie w okresie wzrostu. Najlepiej sprawdzi się  nawóz dedykowany do roślin śródziemnomorskich. Roślinę zasilamy raz na dwa tygodnie. Jeśli jednak kupiliśmy ją przed samym Bożym Narodzeniem, to nie wykonujemy tego zabiegu. W podłożu bowiem znajdują się odpowiednie dawki nawozu, które wystarczą roślinie na około miesiąc czasu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA