Zanim wyjdziesz na śnieg, użyj kuchennego produktu. Ten trik zabezpieczy buty przed przemoknięciem

Choć zabawy w śniegu przynoszą wiele radości, to niestety wraz z nimi często przychodzą przemoczone buty. Na szczęście nie ma się czym przejmować. Nasze babcie znały świetne domowe sposoby, które rozwiążą ten problem. Są szybkie, proste, tanie, a przede wszystkim skuteczne.

Pogoda - zwłaszcza zimą - bywa nieprzewidywalna. Śnieg, deszcz czy błoto nie stwarzają czasami idealnych warunków. Wówczas zdarza się nam wracać do domów w przemoczonych butach. Nie należy to do przyjemnych doświadczeń. Na szczęście istnieją sposoby na zabezpieczenie butów. I nie koniecznie chodzi o profesjonalne impregnaty.

Zobacz wideo Jak chronić psie łapki? Jak wyczyścić swoje buty? Myki dla fanów zimowego spacerowania

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak zabezpieczyć buty przed przemakaniem? Te babcine sposoby sobie z tym poradzą

Zabezpieczenie butów jest szczególne ważne w okresie zimowym, kiedy są narażone na przemakanie. Można zdecydować się na profesjonalne impregnaty dopasowane do rodzaju materiału, z którego wykonane jest obuwie, albo na tańsze i równie skutecznie domowe sposoby. Niezależnie jednak musimy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim powinno się ich używać na czystym i suchym obuwiu, by ochrona była skuteczna. Dodatkowo warto się skupić na zaaplikowaniu wybranego środka w rejonie szwów i zgięć w cholewce. Te miejsca są właśnie najbardziej narażone na przepuszczanie wody. Ale przejdźmy teraz do domowych sposobów na zabezpieczenie butów przed przemakaniem. Większość potrzebnych produktów znajdziemy w swoich spiżarkach. Pierwszym sposób będzie potrzebował dwóch składników. Na początek, czystą i miękką szmatkę moczymy w chłodnym mleku i nacieramy nim cholewkę. Następnie całą powierzchnię przecieramy połową surowego ziemniaka. I gotowe.

Domowe sposoby na impregnację obuwia. Są tanie, proste i przede wszystkim skuteczne

Nie każdy może mieć jednak zaufanie do metody z ziemniakiem. Na szczęście to niejedyny domowy sposób na zabezpieczenie obuwia. Nasze babcie znały całą masę sprytnych sztuczek, które pozwalają zachować suche stopy, nawet w najbardziej deszczową pogodę. Wiedziały, że do impregnacji możemy użyć również najzwyklejszej wazeliny. Najlepiej sprawdzi się taka bez żadnych barwników i innych zbędnych dodatków.  Wykorzystać można również odpadki, które zostają po posiłku. Do ochrony butów bez problemu można użyć skórki od banana. Wystarczy przetrzeć jej wewnętrzną stroną powierzchnię buta. Bardzo dobrze sprawdza się zwłaszcza w pielęgnacji zamszowego obuwia. A czego użyć do zabezpieczenia skórzanych butów? Tutaj odpowiedź również znajdziemy w kuchni. Wystarczy odrobina oliwy z oliwek albo oleju z orzechów włoskich, by nadać butom ładny wygląd i przy okazji ochronić je przed działaniem wilgoci. Jedyne, co trzeba zrobić, to równomiernie rozprowadzić kilka kropel po obuwiu. Najlepiej sprawdzi się do tego miękka szczoteczka.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.