Nie musisz wieszać choinki na suficie, aby uchronić ją przed kotem. Wystarczy spryskać tym drzewko

Kiedy masz w domu kota, raczej trudno jest pogodzić to z ubieraniem świątecznego drzewka. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym twój zwierzak nie będzie chciał nawet do niego podejść. Poznaj proste i tanie triki, które skutecznie zabezpieczą twoją choinkę.

Chociaż koty uwielbiają kolorowe światełka, brokatowe bombki i wspinanie się po choince, da się temu łatwo zapobiec. Wystarczy odpowiedni dobór drzewka, specjalne zabezpieczenie lub miejsce, a czasem także domowy "odstraszacz". Ten ostatni jest wyjątkowo skuteczny, a do tego możemy szybko i tanio go przygotować z produktów, które mamy najczęściej pod ręką.

Zobacz wideo Gruzja - to tutaj rodzą się bożonarodzeniowe choinki całej Europy. Nie jest to jednak nic uroczego

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak zabezpieczyć choinkę przed kotem? Wypróbuj te parę skutecznych sposobów

Pierwszym krokiem, kiedy przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia, jest wybór świątecznego drzewka. Jeśli mamy w domu kota, zapewne zastanawiamy się, czy lepsza będzie sztuczna, czy żywa choinka. Odpowiedź nie jest jednak taka prosta. Świerki i jodły zawierają trującą dla mruczków żywicę, a ostre igły nie są trawione przez zwierzęcy żołądek. Fakt, że wchodzenie po mocno niewygodnej ozdobie może kota zniechęcić, to nigdy nie można mieć pewności, że rzeczywiście tak będzie. Nieco lepszą decyzją zdaje się więc być sztuczna choinka, ale podgryzanie jej może skończyć się dla pupila podobnie. Ubieranie drzewka świątecznego to kolejne dylematy, z którymi muszą radzić sobie właściciele czworonogów. Najlepiej będzie postawić na bombki i ozdoby, które nie są szklane i nie pobiją się zrzucone przez pupila. Lampki z kolei nakładamy możliwie głęboko i wysoko tak, żeby kot się w nie nie zaplątał. Wszystko wskazuje więc na to, że jednym, niezawodnym sposobem na zabezpieczenie choinki przed kotem jest wykorzystanie specjalnie do tego stworzonych odstraszaczy.

Spryskaj tym drzewko, a kot na nie nie wejdzie. "Domowy odstraszacz" na choinkę

Najbardziej skutecznym sposobem na zabezpieczenie choinki przed ciekawskim kotem jest wykorzystanie specjalnych odstraszaczy. Możemy znaleźć je w sklepach zoologicznych, choć nie zawsze będą one dostępne. Szybszą i tańszą alternatywą będzie zatem wykonanie specyfiku samodzielnie, w warunkach domowych. Polecamy dwie metody. Pierwszą z nich jest spryskanie drzewka octem jabłkowym. Zwierzęta unikają jego woni, gdyż wydaje im się drażniąca, dlatego z pewnością będą się wahać przed podejściem do choinki. Innym sposobem jest użycie najbardziej znienawidzonego przez koty zapachu cytrusów. Wystarczy, że wyciśniemy do zraszacza sok z cytryny i opryskamy nim wszystkie niebezpieczne miejsca. Warto także powiesić plasterki owocu na gałązkach, by dodatkowo zniechęcić pupila. Sposób ten u wielu osób rzeczywiście działa i raz na zawsze pozbyły się strachu o choinkę i czworonoga.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.