Nie wyrzucaj jej po świętach! Sprawdź, jak dbać o gwiazdę betlejemską, by zachwycała przez cały rok

Nie da się ukryć, że kwiatem najbardziej kojarzącym się z Bożym Narodzeniem jest właśnie gwiazda betlejemska. Jej intensywnie czerwony kolor świetnie komponuje się ze świątecznymi dekoracjami, które ozdabiają nasze domy. Czy jednak wiemy, jak dbać o gwiazdę betlejemską, abyśmy mogli cieszyć się jej kwiatami jak najdłużej?

Poinsecja, czy też wilczomlecz nadobny, to roślina, która wszystkim nam znana jest pod nazwą gwiazda betlejemska. Kwiaty te pochodzą z Ameryki Północnej i Środkowej, a jednak świetnie odnalazły się także w Europie. Warto wspomnieć o tym, że gwiazda betlejemska to obecnie najczęściej kupowana roślina doniczkowa.

Zobacz wideo Jak dbać o gwiazdę betlejemską, by długo cieszyła oczy?

Gwiazda betlejemska - uprawa w domu

Gwiazda betlejemska to kwiat, którego okres kwitnięcia przypada właśnie na grudzień. Jej wysokość w doniczce nie przekracza zazwyczaj 50 cm. Liście o intensywnym, ciemnozielonym kolorze zwykle osiągają długość około 20 cm. Tym, co wyróżnia gwiazdę betlejemską i nadaje jej unikatowego charakteru, który świetnie wpasowuje się w klimat Bożego Narodzenia, są liście podkwiatostanowe, czyli przylistki. Liście te układają się w kształt rozety i najczęściej są koloru czerwonego, ale możemy spotkać także takie gwiazdy betlejemskie, których przylistki mają kolor kremowy, żółty lub biały.

Wiele osób błędnie uważa, że gwiazda betlejemska to roślina, która zaraz po Bożym Narodzeniu obumiera i nie nadaje się już do dalszej hodowli. Okazuje się jednak, że jeśli poświęcimy jej wystarczająco dużo uwagi i odpowiednio o nią zadbamy, kwiat ten będzie cieszyć nasze oczy jeszcze przez długi czas po świętach.

W przypadku gwiazdy betlejemskiej uprawa w domu wymaga zapewnienia jej odpowiedniego stanowiska, a także właściwego rodzaju ziemi. Należy pamiętać, że gwiazda betlejemska lubi ciepło i powinniśmy o to zadbać już podczas transportu rośliny z kwiaciarni do naszego domu. Warto owinąć gwiazdę betlejemską w papier i najlepiej kupować ją w kwiaciarni, a nie na straganie, gdzie jest narażona na działanie niskiej temperatury.

Gwiazda betlejemska - jak dbać o roślinę?

Optymalna temperatura dla gwiazdy betlejemskiej to około 20 stopni Celsjusza, ale jeśli temperatura będzie nieco niższa, to roślina dłużej zachowa intensywny kolor. Pamiętajmy też o tym, aby gwiazda betlejemska stała na parapecie, bowiem roślina ta lubi dobrze nasłonecznione miejsca. Nie należy jednak stawiać gwiazdy betlejemskiej tuż obok kaloryferów lub kominków.

Gwiazda betlejemska powinna być umieszczona w doniczce, która umożliwia odpływ wody. Zapobiegnie to zbyt dużej wilgotności ziemi, która nie służy roślinie. Co ważne, ziemia w doniczce powinna mieć pH w zakresie 5,6- 6,5. Do ziemi możemy dodać nieco granulowanego keramzytu oraz gruboziarnistego piasku.

Gwiazda betlejemska - podlewanie jest kluczem do sukcesu w hodowli rośliny

Podlewanie gwiazdy betlejemskiej powinno zachodzić zgodnie z określonymi zasadami, w innym przypadku nasza roślina szybko przekwitnie. Należy pamiętać, że roślina ta nie lubi wilgoci. Nie powinniśmy zatem podlewać jej zbyt często. Musimy też uważać, aby woda nie zostawała na podstawce pod doniczką.

Podlewanie gwiazdy betlejemskiej powinno odbywać się co około dwa dni. Najlepiej jest obserwować wierzchnią warstwę ziemi w doniczce - jeśli jest zbyt sucha, to odpowiedni czas na podlanie rośliny. Podłoże powinno być bowiem nieustannie wilgotne, ale nie mokre. W pobliżu rośliny możemy także zamontować nawilżacz powietrza - to świetne rozwiązanie, które zapewni odpowiedni poziom nawilżenia i świetne warunki do kwitnięcia.

Dodatkowo, co około dwa tygodnie należy zapewnić naszej roślinie odpowiedni nawóz. Świetnie sprawdzi się w tym celu mieszanka dla roślin kwitnących. Nawożenie gwiazdy betlejemskiej, którą kupiliśmy w okresie świątecznym możemy zacząć od połowy stycznia.

Gwiazda betlejemska - trująca roślina czy bezpieczny kwiat?

Czy gwiazda betlejemska faktycznie jest rośliną trującą? Okazuje się, że sok mleczny obecny w takich częściach rośliny jak liście, łodyga oraz korzeń faktycznie jest trujący. Sok ten może podrażniać skórę i błony śluzowe. Z tego powodu wszystkie czynności, które wykonujemy w ramach pielęgnacji naszej rośliny, powinniśmy wykonywać w rękawiczkach. Pamiętajmy, aby szczególnie uważać na oczy. Jeśli sok gwiazdy betlejemskiej dostanie się w ich okolice, może powodować łzawienie, a nawet ból.

Pamiętajmy również, aby pod żadnym pozorem nie jeść części roślin, ani też nie pić soku mlecznego. Jeśli jednak dojdzie do takiej sytuacji, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarska. Z tego też względu kwiat ten powinien znajdować się poza zasięgiem dzieci oraz zwierząt. W ich przypadku nawet minimalna ilość substancji może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne.

Więcej o: