Wystarczy kilka złotych, żeby zrobić spektakularny stroik na cmentarz. Nawet w święta można oszczędzać

W okresie Bożego Narodzenia wielu z nas udaje się na cmentarz, by rodzinnie odwiedzić groby bliskich zmarłych. Niestety stroiki i znicze są w tym czasie wyjątkowo drogie, dlatego dobrą alternatywą będzie stworzenie ozdoby samodzielnie. Zobacz, jak zaoszczędzić i zrobić prawdziwe arcydzieło.

Aby zniwelować nieco koszty wydane podczas całego okresu świąt Bożego Narodzenia, część ozdób dekoracji i stroików możemy wykonać samodzielnie. Podobnie wygląda sprawa wieńca, ikebany czy bukietu, który chcemy zanieść na cmentarz i położyć na pomniku najbliższych osób, których nie ma już wśród nas. Zobacz, jak stworzyć stroik niskim kosztem, by wciąż prezentował się przepięknie.

Zobacz wideo Na cmentarzach miejsca nie przebywa. Jak zaoszczędzić miejsce? [Next Station]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Stroik Boże Narodzenie na cmentarz. Tanie i piękne wiązanki, które zrobisz w domu

Przygotowanie stroika na cmentarz tak naprawdę nie jest trudne. Sposobów jest wiele, a najważniejszy jest pomysł i materiały. Części z nich nawet nie trzeba kupować, a wystarczy zebrać podczas spaceru. Szyszki, gałązki, suszone kwiaty, jarzębina czy kasztany, doskonale nadadzą się do zimowego wianka na pomnik. Żywe kwiaty niekoniecznie się sprawdzą, gdyż na zewnątrz panują zbyt niskie temperatury i szybko zmarnieją. Ozdoby znajdziemy również w mieszkaniu. Jeśli mamy dekoracje i bombki, których nie chcemy już wieszać w domu, możemy wykorzystać je w naszym rękodziele. Samodzielne stworzenie stroika w świątecznym stylu to jednak nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i doskonała okazja do powspominania najbliższych, którzy w tym roku nie zasiądą z nami do wigilijnego stołu. 

Stroiki świąteczne na cmentarz. Tak zrobisz rękodzieło krok po kroku

Kiedy mamy już pomysł i potrzebne elementy, możemy skorzystać z dosyć uniwersalnego wzoru na stworzenie wytrzymałego stroika na cmentarz. Najlepszą metodą jest ta, wykorzystująca doniczkę, do której wsadzamy gąbkę lub kostkę florystyczną, a następnie wbijamy w nią gałązki, liście, suszone kwiaty i wszelkie inne materiały. Na nich możemy z kolei zawiesić bombki i dekoracje świąteczne oraz oprószyć je sztucznym śniegiem lub białą watą. Nie może zabraknąć także kokardek, czy ręcznie zrobionych śnieżynek z bibuły. Warto włożyć w pracę całe nasze serce. Miejsce na świeczkę może być ciekawym pomysłem, ale pamiętajmy, że zimą lepiej sprawdzą się lampki na baterie, gdyż tak szybko nie zgasną. Do przymocowania przeróżnych ozdób możemy użyć drucików lub pistoletu z klejem na gorąco, który kupimy w wielu sklepach za zaledwie kilkanaście złotych. Doniczka dobrze sprawdzi się na nagrobku, gdyż jest ciężka i stabilna i nie przewróci się przy mocniejszych podmuchach wiatru. Niektóre pomniki mają wbudowane miejsce na donicę, więc również tam możemy umieścić nasz samodzielnie zrobiony stroik. Ciekawym pomysłem będzie jednak stworzenie okrągłej wiązany, w kształcie typowego wieńca świątecznego, który zawieszamy na drzwi. Tak uplecioną ozdobę możemy po prostu położyć na pomniku, a na środku zapalić symboliczny znicz.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.