Na pewno nieraz Twoją uwagę zwrócił w sklepie fikus. Kwiat ten to nic innego, jak figowiec, który pochodzi z rodziny morwowatych. Wiele z fikusów w naturze występuje na terenach tropikalnych oraz subtropikalnych, w tym również w Indiach czy Pakistanie, przybierając formę ogromnych, rozłożystych drzew. W naszych warunkach klimatycznych figowca można uprawiać jedynie w doniczce.
Powszechnie wszystkie odmiany fikusa uważa się za wyjątkowo kapryśne, a co za tym idzie bardzo wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. Czasem wystarczy przestawić doniczkę z rośliną z miejsca na miejsce, by ta przestała rosnąć lub zwyczajnie zmarniała.
Fikusy lubią rozproszone światło, choć odmiany o ciemnozielonych liściach mogą stać w bardziej zacienionych miejscach. W przypadku, gdy figowiec będzie miał zbyt mało światła, zacznie zrzucać liście i zwolni swój wzrost, natomiast egzemplarze odmian mających kolorowe znaczenia, mogą stopniowo zatracać barwę. W cieplejszym okresie fikusy wymagają temperatury od 22 do 28 stopni Celsjusza, natomiast w zimowych miesiącach od 15 do 21 stopni Celsjusza.
Jeśli chodzi o wilgotność powietrza, musisz o nią zadbać w momencie, gdy wybierzesz odmianę o delikatnych liściach. Musisz koniecznie zadbać o regularne podlewanie swojej rośliny co tydzień – wybierz na to jedną porę dnia i nigdy jej nie zmieniaj. Wykorzystuj do podlewania odstaną wodę (najlepiej, żeby stała 2-3 dni), możesz też sięgnąć po wodę przegotowaną i przepuszczoną przez filtr. Uważaj też na jej temperaturę – nie może być zbyt niska. Dla swojego fikusa postaraj się o żyzne podłoże ze sporą warstwą próchnicy.
W Twoim domu ma stanąć fikus? Rozmnażanie tej rośliny polega w wielu przypadkach na wykorzystywaniu sadzonek wierzchołkowych (ulistnionych wierzchołków pędów mających długość od 5 do 15 centymetrów). Jeśli chcesz spróbować tego sposobu, oderwij dolne liście sadzonki – w ten sposób otrzymasz około 5-10 centymetrów pozbawionego liści pędu. Niektóre gatunki ukorzenią się w pojemniku z odpowiednim podłożem, ale w przypadku tych bardziej kłopotliwych będziesz musiała użyć ukorzeniacza. Trudniejszym sposobem będzie z kolei rozmnażanie przez odkłady powietrzne.
Fikus benjamina charakteryzuje się owalno-spiczastymi liśćmi (w zależności od wariantu, mogą mieć różną wielkość). Pień, a także łodygi rośliny są szarobrązowe, a jednocześnie dosyć cienkie, choć sprężyste. Liście mogą mieć także różne znaczenia, w tym kolorowe. W doniczce może osiągnąć do dwóch metrów wysokości.
Fikus Natasja jest jednym z wariantów fikusa benjamina. To dość delikatna odmiana o bardzo drobnych, małych listkach, które są osadzone na roślinie dość ciasno. W przypadku, gdy nie zapewnisz mu optymalnych warunków do wzrostu, zaczną masowo opadać. Uprawiany jako roślina domowa, będzie niewielkim drzewkiem.
Fikus bengalski to odmiana figowca, która ma wyjątkowo duże, owalne liście. Ich cechą charakterystyczną jest wyraziste unerwienie, zwykle przybierające białą lub jaskrawozieloną barwę. W przeciwieństwie do fikusa benjamina, którego można dopasować do każdego wnętrza, ten sprawdzi się na większych przestrzeniach.
Fikus bonsai to nic innego, jak miniaturowa wersja figowca. Najczęściej do stworzenia drzewka bonsai wykorzystuje się fikusa benjamina, ale można też sięgnąć po inne odmiany tej rośliny. To będzie idealny wybór do minimalistycznych, nowoczesnych wnętrz.
Zobacz też: Gdzie postawić peperomię i jak o nią dbać? Dzięki tym wskazówkom Twoja roślina zrobi się piękna i silna