• Link został skopiowany

Strelicja królewska to niekwestionowany wnętrzarski hit w 2024 roku. Czy jej uprawa jest trudna?

Strelicja królewska to najpopularniejsza odmiana tej intrygującej rośliny. Prócz niej roślinomaniacy zwracają też często uwagę na strelicję białą. Przekonaj się, czym różnią się obie wersje strelicji i dowiedz się, jak zapewnić im idealne warunki do wzrostu w Twoim mieszkaniu.
Strelicja królewska to niekwestionowany wnętrzarski hit w 2024 roku. Czy jej uprawa jest trudna? Zdjęcie ilustracyjne
istock / Liudmila Chernetska

Strelicja królewska – ta, która cieszy się największą popularnością

Strelicja królewska, inaczej Strelizia reginae, to zdecydowanie najczęściej spotykana odmiana strelicji, czyli rośliny zaliczanej do rodziny strelicjowatych. Możesz ją znać także pod potoczną nazwą "rajski ptak". Do naszego kraju przywędrowała z dalekiej Afryki Północnej, natomiast jej kwiaty nierzadko określa się mianem najbardziej urodziwych na świecie. Po rozłożeniu, ze względu na swój kształt i wielobarwność, rzeczywiście mogą się kojarzyć z rajskim ptakiem.

Kwiat strelicji królewskiej. Zdjęcie ilustracyjne
Kwiat strelicji królewskiej. Zdjęcie ilustracyjneAutorstwa Albt - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4871796

W naturalnych warunkach strelicja królewska to ogromna roślina, która może dorosnąć nawet do czterech metrów. Uprawiając ją w doniczce, nie licz jednak na tak pokaźne rozmiary – dorodniejsze okazy osiągają przeważnie 1,8 – 2 metra wysokości. Jej pokrój określa się jako kępiasty i wzniesiony. Cechą charakterystyczną strelicji są duże, skórzaste liście (w przypadku tej odmiany mające mniej więcej 40 centymetrów długości oraz 30 centymetrów szerokości). W przypadku strelicji królewskiej przybierają one ciemnozielony kolor i mają bardzo długie ogonki (do 60 centymetrów).

Strelicja biała (Strelizia nicolai) – o pięknych, dużych liściach

Strelicja biała, czyli Strelizia nicolai, to znacznie rzadsza odmiana tej rośliny, która ma jednak także swoich zwolenników. Ma większe liście niż strelicja królewska i rośnie bardzo powoli.

Strelicja biała. Zdjęcie ilustracyjne
Strelicja biała. Zdjęcie ilustracyjneBy Eric in SF - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11989790

Podobnie jak jej kuzynka, w doniczkowej uprawie nie przekracza wysokości dwóch metrów. Rzadko też dochodzi do jej kwitnienia, jeśli przychodzi jej rosnąć w mieszkaniu czy domu. Wraz z upływem czasu liście strelicji białej zaczynają się strzępić na brzegach. Przez cały czas natomiast mają bardzo widoczne, grube nerwy, przechodzące przez ich środek.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Strelicja: pielęgnacja

Spodobała Ci się strelicja? Pielęgnacja tej rośliny nie powinna Ci sprawić dużej trudności, jeśli tylko zapewnisz jej odpowiednią ilość światła. Musisz wiedzieć, że w naturalnych warunkach strelicje rosną na brzegach zbiorników wodnych, co sprawia, że lubią wysoką wilgotność powietrza. Musisz zapewnić swojej roślinie ciepłe stanowisko i sporą ilość słońca (najlepiej sprawdzi się przy południowej lub zachodniej wystawie okien). Jeśli Twoje okna wychodzą na wschód, również możesz spróbować szczęścia z tą rośliną, ponieważ nie najgorzej radzi sobie także w rozproszonym świetle. Pamiętaj jednak, że ostatecznie osiąga dość spore rozmiary, musisz jej więc zapewnić odpowiednią przestrzeń do wzrostu.

Jeśli masz taką możliwość, latem wystaw swoją strelicję na balkon lub taras (koniecznie nasłoneczniony). Latem temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym będziesz uprawiać tę roślinę, powinna oscylować około 23 stopni Celsjusza. Choć, jak już było powiedziane, strelicja lubi wilgoć, dobrze poradzi sobie też w przypadku suchego powietrza. Uważaj tylko na przeciągi i wszelkie powiewy wiatru, ponieważ mogą one nie tylko wychłodzić roślinę, ale i połamać jej delikatne liście.

Podłoże dla strelicji powinno być dość ciężkie, ale jednocześnie przepuszczalne. Możesz wykorzystać ziemię uniwersalną, pod warunkiem że zadbasz też o warstwę drenażową w doniczce. Powinnaś ją przesadzać co 2-3 lata.

Strelicja
StrelicjaFot. Unsplash Sherise Van Dyk

Strelicja: podlewanie

W Twoim domu jest już strelicja? Podlewanie to bez wątpienia jedna z istotniejszych czynności pielęgnacyjnych, także w przypadku tego kwiatu. Na pewno nie możesz doprowadzić do przelania rośliny. Nim ją podlejesz, sprawdź palcem podłoże na głębokości kilku centymetrów. Jeśli będzie suche, zacznij podlewanie – wykorzystaj delikatny strumień i uważaj, by podczas tej czynności nie polać łodyg strelicji. Zaczekaj, aż woda wyleci przez dziurki na dole doniczki. Najlepiej, jeśli latem zachowasz częstotliwość podlewania na poziomie jednego razu w tygodniu, zimą natomiast zadbaj o dwu-trzytygodniową przerwę między kolejnymi porcjami wody. Pamiętaj też, że ta musi być koniecznie odstana i niezbyt zimna.

Strelicja: rozmnażanie

W planach kolejna strelicja? Rozmnażanie tej rośliny najłatwiej wykonać poprzez podział kłączy. Należy się do tego zabrać na wiosnę (w okolicy kwietnia). Drugim sposobem jest rozmnożenie strelicji za pośrednictwem nasion. Nasiona uzyskuje się z owoców rośliny – są wielkości ziaren grochu, mają czarną, skórzastą łuskę i pęk pomarańczowych włosków. Jeśli zależy Ci na tej drugiej metodzie, pamiętaj, by kiełkowanie nastąpiło jak najszybciej po zbiorze (między lutym a październikiem).

Zobacz też: Maranta lemon lime, tricolor, czarna - sprawdź, jak zadbać o marantę i dlaczego nazywana jest rośliną modlitewną

Więcej o: