Anginka to bardzo pożyteczna roślina doniczkowa. Przyda się na uciążliwy problem już wczesną wiosną

Anginka to roślina, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Gości w naszych domach bardzo często, głównie z uwagi na swoje właściwości prozdrowotne. Sprawdź, co powinnaś o niej wiedzieć i poznaj szczegóły dotyczące jej uprawy.

Anginka: roślina – charakterystyka

Co to jest anginka? Roślina, którą potocznie właśnie tak się określa, nosi też nazwę "geranium" oraz "pelargonia pachnąca". Nic dziwnego, że mocno przypomina klasyczną pelargonię – w końcu należy do tej samej rodziny (bodziszkowatych). W stanie naturalnym występuje w Afryce (na jej wschodnich oraz południowych terenach). Geranium może osiągnąć około metra wysokości. Jego cechą charakterystyczną są niewielkie, zielone liście pokryte drobniutkimi włoskami. To właśnie one wydzielają bardzo specyficzny, trochę cytrusowy zapach, kiedy się je potrze.

Anginka. Zdjęcie ilustracyjneAnginka. Zdjęcie ilustracyjne istock / Joanna Ciesielska

Niekiedy pelargonia pachnąca wytwarza również drobne kwiaty. Przybierają one wówczas barwę białą, bladoróżową bądź purpurową. Nie nastawiaj się na nie jednak, ponieważ nie u każdej rośliny tego rodzaju muszą się one pojawić.  

Kwiatek anginka – jakie ma właściwości?

Kwiatek anginka jest od dawna bardzo ceniony ze względu na swoje właściwości lecznicze. Kluczowym elementem są tu jej liście, zawierające dużą ilość olejków eterycznych, działających przeciwwirusowo, antybakteryjnie, a także przeciwzapalnie oraz w niewielkim stopniu znoszących odczuwanie bólu.

Substancje obecne w liściach geranium mogą więc pomóc przy:

  • bólu gardła;
  • infekcji górnych dróg oddechowych (złagodzą objawy);
  • katarze;
  • bólach reumatycznych oraz bólach głowy;
  • niewielkich skaleczeniach i bliznach (mogą pomóc w dezynfekcji ran oraz nieznacznie wygładzić blizny);
  • stresie (relaksują);
  • swędzących ugryzieniach (łagodzą świąd).

Musisz też wiedzieć, że zapach Twojej anginki skutecznie odstraszy komary.

Zobacz wideo Roślina Pilea (pieniążek) - jak o nią dbać, by cieszyła oko?

Anginka: pielęgnacja

Uważasz, że przydałaby Ci się w domu anginka? Pielęgnacja pelargonii pachnącej nie stanowi wcale wielkiego wyzwania, a co za tym idzie, roślina ta nie wymaga szczególnej troski ani podejmowania wielu działań.

Anginka. Zdjęcie ilustracyjneAnginka. Zdjęcie ilustracyjne istock / RukiMedia

Geranium będzie najlepiej rosło w półcieniu, gdy dotrze do niego światło rozproszone. Jeśli chcesz postawić je na południowym parapecie, koniecznie zapewnij mu odstęp od okna lub jakieś zabezpieczenie (na przykład firankę). Na bezpośrednim słońcu liście anginki mogą ulec silnym poparzeniom. Najlepiej trzymać ją w temperaturze między 16 a 23 stopniami Celsjusza (to trochę mniej, niż w przypadku innych pelargonii).

Pelargonia pachnąca bez trudu poradzi sobie w uniwersalnym podłożu, zawsze jednak warto dołożyć jej warstwę keramzytu na spodzie doniczki. Młode rośliny dobrze będzie przesadzać co roku na wiosnę, natomiast starszym egzemplarzom wystarczy zmiana pojemnika na większy co kilka lat.

Anginka: podlewanie

I jak ma się Twoja anginka? Podlewanie to ważna czynność pielęgnacyjna w przypadku każdej rośliny – pamiętaj o tym! A geranium, przede wszystkim, bardzo dobrze radzi sobie z przesuszeniem – powinnaś raczej zatroszczyć się o to, by jej nie przelać. Najlepiej podlewaj ją od dołu, uprzednio czekając, aż jej podłoże dobrze przeschnie. W okresie zimowym zachowaj szczególną ostrożność i ogranicz podlewanie do minimum.

Zobacz też: Czarne plamy na monsterze to zły znak. Uratujesz ją, ale musisz działać szybko [odmiany, pielęgnacja]

Więcej o:
Copyright © Agora SA