Gdzie powinna stać hoja? Aby cieszyć się widokiem porcelanowego kwiatu, trzeba zastosować pewną zasadę

Kwiat hoja to zdecydowanie ulubienica wielu miłośniczek roślin. Duże zainteresowanie zawdzięcza pięknym, ozdobnym kwiatom, a także ciekawym kształtom liści. A Ty, jeśli jeszcze jej nie znasz, zerknij na chętnie wybierane odmiany i zobacz, jak się nimi zajmować, by zdrowo rosły, ciesząc swoją obecnością w domu.

Hoja – co to jest?

Wśród roślin, które rozważasz do swojej domowej kolekcji, znalazła się hoja? Co to jest tak dokładnie i dlaczego miałabyś się zdecydować właśnie na nią?

Hoja to inaczej woskownica, która należy do rodziny toinowatych. Do Polski przywędrowała ze wschodniej Azji. W naturze można ją również spotkać pośród tropików australijskich lasów. Ma wiele odmian (kilkaset), ale Ty najprawdopodobniej spotkasz się tylko z hoją kerri i hoją różową.

HojaHoja Fot. SylwiaAptacy / Pixabay.com

Jest rośliną pnącą, której znak rozpoznawczy stanowią skórzaste liście. Kwitnie między majem a wrześniem, a kwiatostany, jakie wytwarza, zachwycają swoim wyglądem i obfitością. Wydzielana przez kwiaty hoi ciecz intensywnie pachnie, co również przyciąga uwagę do tej rośliny.

Hoja: podlewanie i pielęgnacja

Myślisz, że w Twoim domu sprawdzi się hoja? Podlewanie, a także inne czynności pielęgnacyjne to coś, o czym powinnaś się dowiedzieć w pierwszej kolejności. Oczywiście, te mogą się nieznacznie różnić w zależności od odmiany, ale warto zapoznać się chociaż z podstawowymi wytycznymi.

Jeśli chodzi o stanowisko, hoje zwykle potrzebują miejsca nasłonecznionego lub półcienistego. Pamiętaj jednak, że nawet ta odmiana, która woli jaśniejsze stanowiska, nie powinna być wystawiana na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, bo może wówczas dojść do poparzeń liści. Ziemia dla tej rośliny powinna być przepuszczalna i warto zapewnić też warstwę drenażową (na przykład z keramzytu). Jako roślina doniczkowa, będzie się dobrze rozwijać pozostawiona przez cały rok w temperaturze pokojowej.

Hoje nie lubią częstego przesadzania, postaraj się jednak zapewnić im dość spore doniczki. Należy je systematycznie podlewać, choć jednocześnie nie przesadzać z ilością wody. Zapewnij im też koniecznie wysoką wilgotność powietrza (możesz używać nawilżacza, jeśli u Ciebie w domu jest zbyt sucho – szczególnie przyda się on w okresie zimowym, gdy włączone będą kaloryfery).

A co warto wiedzieć o dwóch wspomnianych wcześniej odmianach?

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Hoja kerri – serca z liści

Hoja kerri to jedna z bardziej interesujących odmian tej rośliny. Wzrok przyciągają do niej szczególnie dosyć duże zielone liście w kształcie serca, które nadają jej niecodziennego, romantycznego charakteru.

HojaHoja By Hobbykafe - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10119785

Co ciekawe, wyrastają one na łodydze parami. Kiedy sadzisz hoję kerri w doniczce, możesz się spodziewać, że maksymalnie jej pnącza osiągną wysokość do metra. Najczęściej można ją kupić okolicach walentynek, ponieważ dzięki swoim sercowatym liściom jest nierzadko łączona właśnie ze świętem zakochanych.

Hoja różowa (hoja carnosa) – pełna różowych gwiazdek

Hoja różowa, czyli hoja carnosa, jest zdecydowanie popularniejszą odmianą woskownicy, zwłaszcza że cieszy się zainteresowaniem o każdej porze roku.

Hoja różowa. Zdjęcie ilustracyjneHoja różowa. Zdjęcie ilustracyjne Autorstwa Kruczy89 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25518501

W przeciwieństwie do liści hoi kerri, jej skórzaste, ciemnozielone liście są owalne. Bardzo często jest na nich wyraźnie uwidocznione srebrne unerwienie. Jej kwiaty rosną w dużych skupiskach. Są drobne, w kształcie małych gwiazdeczek. Najczęściej występują w barwie białej lub cielistej, natomiast ich środki nieodmiennie są w różowym kolorze. Hoja różowa będzie kwitła w okresie od maja do jesieni. Pamiętaj, by nie obcinać jej kwiatostanów po przekwitnięciu.

Zobacz też: Gdzie powinna stać roślina pieniążek i jak ją podlewać, by zdrowo rosła? Oto ABC pielęgnacji

Więcej o:
Copyright © Agora SA