Mroźne temperatury od kilku dni zaczęły pojawiać się również w Polsce. Termometry wskazują wartości, które nie zachęcają do spacerów. Na te jednak muszą przemóc się właściciele pupili. Jeśli należysz do tego grona osób, dowiedz się, jak zadbać o psa podczas mrozów. O tych wskazówkach warto wiedzieć przed opuszczeniem mieszkania.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W okresie zimowym nasi czworonożni przyjaciele są narażeni na działanie czynników zewnętrznych. Koty zazwyczaj przebywają w domach, więc tutaj nie ma takiego problemu, lecz psiaki potrzebują wyjść do parku. Jak wiadomo, niska temperatura może negatywnie wpłynąć na zdrowie pupila, warto więc wiedzieć. jak zachować się w takiej sytuacji.
Jeśli na dworze jest bardzo zimno, a planujesz spacer, warto założyć zwierzęciu ubranko. Nie każdy pies lubi ten dodatek, lecz z pewnością po przekroczeniu progu drzwi będzie ci wdzięczny. Ubranie ochroni psa przed przemarznięciem, więc to świetny pomysł, który zalecają nawet weterynarze. Kolejną ważną kwestią są łapki czworonoga - po spacerze należy je dokładnie wyczyścić, aby usunąć zabrudzenia, lód i sól drogową.
Zimą zwróć także uwagę na dietę psiaka. Ta musi być odpowiednio zbilansowana - nie powinno w niej zabraknąć witamin z grupy A, D i E. Tak proste czynności sprawią, że twój piesek zimą będzie czuł się o wiele lepiej, to pewne. A jakich zachowań bezwzględnie należy unikać? Uważaj, tak nie ochronisz psa, a jedynie narazisz go na niebezpieczeństwo.
Gdy na zewnątrz jest mroźno i widzisz, że twój pupil zaczyna aż drżeć, wracaj czym prędzej do domu. O tym powinni pamiętać w szczególności właściciele małych psów, które najgorzej znoszą mrozy i mają mniejszą odporność. Jeśli jednak masz większą rasę, a spacer tak naprawdę nie jest konieczny, zastanów się dwa razy, czy warto narażać czworonoga na tak nieprzyjemne doznania. Pamiętajmy, że kiedy my marzniemy na zewnątrz mimo ciepłych rękawiczek, kurtek i czapek, psy przeżywają coś o wiele gorszego.
Co ważne, gdy zauważysz porzuconego czworonoga na mrozie, powiadom czym prędzej o tym pobliskie schronisko lub inne służby. Pies pozostawiony w takich warunkach przez dłuższy czas może tego nie przeżyć, więc liczy się każda minuta.