Kwiat bromelia - poznaj tę efektowną roślinę doniczkową i zobacz, jakich czynności pielęgnacyjnych wymaga

Kwiat bromelia może zachwycać swoimi kolorowymi rozetami, dlatego też tak chętnie gości w naszych domach. Dowiedz się więcej o tej niezwykłej roślinie i sprawdź, jak uprawiać ją w domu.

Bromelia – kwiat: charakterystyka

Chcesz wiedzieć, czym jest bromelia? Kwiat, który określa się tym mianem, na pewno przykułby Twoją uwagę. Tak naprawdę hasło "bromelia" mieści w sobie wiele gatunków roślin, które należą do rodziny ananasowatych (jak łatwo się domyślić po nazwie, do tej samej grupy należy znany nam wszystkim powszechnie ananas).

W naturze można ją spotkać w egzotycznych miejscach, takich jak Ameryka Środkowa i Południowa. Cechą charakterystyczną bromelii jest jej kolorowa część, nierzadko brana po prostu za dekoracyjny kwiat. Tak naprawdę ta efektowna rozeta to osobliwe liście, natomiast kwiaty wyrastają pomiędzy nimi. Są one raczej drobne i słabo zauważalne, dlatego nie traktuje się ich raczej jako elementu dekoracyjnego rośliny.

Kwiat bromelia - przepis na amerykański klimat w Twoim domu. Zdjęcie ilustracyjneKwiat bromelia - przepis na amerykański klimat w Twoim domu. Zdjęcie ilustracyjne istock

Do kwitnienia bromelii dochodzi tylko raz. Po tym procesie cała roślina obumiera, dlatego też pojawiające się na niej kwiaty symbolizują nadciągającą śmierć bromelii.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Bromelia: podlewanie i pielęgnacja

Chcesz wiedzieć, ile problemów w uprawie sprawi Ci bromelia? Podlewanie, a także sama pielęgnacja tej rośliny w zasadzie nie powinna nikogo przerosnąć.

Przede wszystkim, znajdź dla swojego kwiatu odpowiednie stanowisko. Bromelia dobrze poczuje się w jasnym miejscu, choć nie w bezpośrednim nasłonecznieniu. Jeśli nie będziesz w tym przypadku ostrożna, możesz doprowadzić do poparzeń jej liści. W lecie nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wystawiła roślinę na balkon, o ile jest osłonięty od wiatru i zacieniony.

Kwiat bromelia - przepis na amerykański klimat w Twoim domu. Zdjęcie ilustracyjneKwiat bromelia - przepis na amerykański klimat w Twoim domu. Zdjęcie ilustracyjne istock

Bromelię należy podlewać inaczej niż większość roślin doniczkowych. Musisz wiedzieć, że rozeta jej liści w naturalnych warunkach zbiera wodę pochodzącą z deszczu i skraplającej się mgły. Właśnie dlatego powinnaś podczas podlewania nalewać wodę właśnie do rozety. W zimowych miesiącach ogranicz zabieg podlewania, skupiając się raczej na cieplejszym okresie. Jednocześnie musisz uważać, by wody nie było za dużo i nie pozostawała ona w rozecie przy zbyt niskiej temperaturze powietrza, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do gnicia rośliny.

Zaalarmować powinien Cię moment, w którym bromelia zacznie wyraźnie blaknąć – to niezawodny znak, że już wkrótce przekwitnie i obumrze. Z kolei brązowiejące końcówki liści mogą oznaczać, że roślina ma zbyt mało światła.

Kiedy z kolei idziesz wybierać bromelię do sklepu, na pewno nie sięgaj po egzemplarz, którego liście wydają Ci się wyblakłe. Nie bierz też kwiatu zbyt obficie podlanego – woda zalegająca w doniczce lub ściekająca z folii ochronnej może doprowadzić do gnicia bromelii lub wywołania u niej choroby grzybowej.

Zobacz też: Strelicja królewska to niekwestionowany wnętrzarski hit w 2024 roku. Czy jej uprawa jest trudna?

Więcej o:
Copyright © Agora SA