Maranta lemon lime na pewno zachwyca swoim niebanalnym, tropikalnym pięknem. Jeszcze do niedawna była ona uważana za bardzo rzadką odmianę maranty, wręcz wybierana przez kolekcjonerów, także ze względu na swoją zaporową cenę. Jej eliptyczne liście przyciągają wzrok rozmaitymi odcieniami zieleni, choć to ten jaskrawy, limonkowy, najbardziej rzuca się w oczy. Tej barwy są znaczenia i żyłki na liściach, co odróżnia tę odmianę od innych.
To unikatowy wygląd maranty lemon lime sprawia, że jest tak pożądana przez wielu zwolenników zieleni. Ze względu na swój dosyć jasny kolor, potrzebuje dużej ilości światła, by dobrze się wybarwiać i zachować intensywność limonkowych znaczeń. Musisz jednak wiedzieć, że żadna maranta nie powinna stać bezpośrednio na słońcu, ponieważ wówczas może dojść do poparzenia jej liści.
Maranta leuconeura kerchoveana wydaje się nieco bardziej skromna, niż maranta lemon lime. Jest również dekoracyjna, a zielone liście rośliny (nie tak jaskrawe i jasne jak jej opisywanej wcześniej kuzynki) są poznaczone przez ciemne, niemal czarne plamy. Zwykle nie osiąga większej wysokości niż 25-30 centymetrów, a rośnie w gęstych kępach.
Maranta ta kwitnie na biało, a jej drobne, niezbyt dekoracyjne kwiaty pojawiają się na wzniesionych pędach, nad liśćmi.
Musisz wiedzieć, że marantę tej odmiany możesz również znaleźć w wersji variegata (roślina ma dodatkowo biało-kremowe znaczenia na liściach). Tę oczywiście uważa się za rzadszą i cenniejszą.
Maranta leuconeura fascinator tricolor jest wyjątkowo kolorową, a co za tym idzie efektowną odmianą tej rośliny. Jej liście są w dotyku bardzo delikatne, a przy tym odrobinę aksamitne. Są wyraźnie unerwione, a czerwony kolor widać z daleka, kiedy rysuje szczegóły każdego liścia. Może dorastać do 30 centymetrów i, podobnie jak jej krewniaczki, tworzy wówczas zwartą kępkę.
Liście maranty leuconeury fascinator tricolor mają spody w kolorze głębokiej, ciemnej czerwieni, natomiast ich górna część jest trzykolorowa (jak wskazuje nazwa). Główną barwą jest tutaj ciemna zieleń, stanowiąca tło dla jasnych przebarwień, zmierzających ku środkowi. Z kolei żyłki przebiegające przez liść mają czerwone zabarwienie. To zdecydowanie najłatwiejsza w uprawie maranta, jeśli jednak będzie miała za mało światła, jej spody nie wybarwią się odpowiednio.
Zainteresowała Cię któraś maranta? Cena przedstawicielek odmian tej rośliny może się różnić między sobą. Ostatnio jednak trochę się do siebie zbliżyły z uwagi na to, że maranta lemon lime nie jest już wcale tak rzadka, jak kiedyś. W związku z tym niewielką sadzonkę możesz kupić już za 40-50 złotych (jeszcze do niedawna jej cena wahała się od 120 do 180 złotych).
Małe sadzonki obu wersji maranty leuconeury będą kosztowały od 20 do 30 złotych, choć leuconeura krechoveana jest zwykle tańsza.
Zobacz też: Gdzie powinien stać aloes w domu? Jak go podlewać? Odpowiadamy na najczęstsze pytania