Cesarskie drzewko szczęścia to inaczej paulownia puszysta lub omszona należy do najszybciej rosnących drzew. Zalicza się do rodziny paulowniowatych, a pochodzi z południowo-wschodnich Chin. To właśnie na tamtym terenie uprawia się ją od setek lat. Musisz wiedzieć, że to właśnie w swojej ojczyźnie paulownia puszysta jest symbolem bogactwa. U nas przyjmuje się więc, że przynosi szczęście. Jest jednym z najszybciej rosnących drzew.
Paulownia raczej nie będzie się dobrze rozwijała w uprawie doniczkowej, choć niektórzy się na to decydują. Chodzi tutaj o bardzo złożony system korzeniowy i sposób nawadniania, jakiego potrzebuje cesarskie drzewko szczęścia. Lepiej więc zasadzić je w ogrodzie. Sęk w tym, że paulownia puszysta nie jest w pełni mrozoodporna – w przypadku temperatury osiągającej około -15 stopni Celsjusza zamarzają jej pąki kwiatowe, a w przypadku -20 stopni Celsjusza może nawet dojść do uszkodzenia całego drzewa. Cesarskie drzewko szczęścia powinno więc być sadzone tam, gdzie takie temperatury mu nie grożą.
Jest jednak także inne popularne drzewko szczęścia – grubosz, czyli Crassula. To roślina, która wchodzi w skład rodziny gruboszowatych. Musisz jednak wiedzieć, że to przede wszystkim grubosz jajowaty, czyli Crassula ovata, określany jest mianem drzewka szczęścia. Powszechnie mówi się o nim także "drzewko pieniędzy", "grubosz owalny", a także "grubosz srebrzysty".
To drzewko szczęścia można spotkać w naturze na terenie Afryki, natomiast w Polsce bardzo często pojawia się w doniczkach i staje na oknach naszych mieszkań. W naturze co prawda dorasta nawet do czterech metrów, jednak w doniczce jest raczej niewielkie. Kora gruboszy ma stosunkowo jasny odcień, błyszczy się, a jej osobliwa faktura zwraca uwagę nietypowymi pierścieniami. Liście drzewka szczęścia mają jajowaty kształt, intensywnie zieloną barwę i wyraźnie błyszczą. Jeśli grubosz rośnie w mocnym słońcu, obrzeża jego liści mogą nabierać czerwonawego odcienia.
Grubosz w naszych warunkach klimatycznych to naprawdę popularna roślina doniczkowa. Jeśli Ci się spodobał albo po prostu wierzysz, że jego obecność w domu przyniesie Ci szczęście, koniecznie dowiedz się, jak wyglądają zabiegi pielęgnujące, mające za zadanie pozwolić Ci utrzymać grubosza w dobrej kondycji?
W przypadku gruboszy z zielonymi liśćmi wskazany będzie półcień, jeśli jednak trafisz na odmianę ze srebrzystymi liśćmi, zapewnij jej dużo słońca. Ziemia dla Twojego drzewka szczęścia powinna być przepuszczalna, beztorfowa, za to z dodatkiem gruboziarnistego piasku. Nie zapomnij też o warstwie drenażowej na dnie doniczki, do której możesz oczywiście wykorzystać keramzyt.
Gruboszowi nie zaszkodzi suche powietrze, jednak jego temperatura powinna oscylować w granicach 22-24 stopni Celsjusza. Zimą, kiedy roślina przechodzi w stan spoczynku, należy przenieść ją do chłodniejszego pomieszczenia (13-15 stopni Celsjusza) i zapewnić tam jasne stanowisko. Pamiętaj, by swoje drzewko szczęścia przesadzać tylko wtedy, gdy jego korzenie zaczną wychodzić z doniczki. W innych wypadkach po prostu zmieniaj górną warstwę podłoża.
Zobacz też: Maranta - luksusowa roślina, która zachwyca swoim niebanalnym, tropikalnym pięknem [ZDJĘCIA ODMIAN]