Wielu posiadaczy przydomowych ogrodów może zastanawiać się, czy śnieg izoluje ciepło. Jeżeli tak, należałoby założyć, że warstwa białego puchu wpływa korzystnie na nasze rośliny. Niestety okazuje się, że kwestia ta jest bardziej skomplikowana i do poszczególnych części tego obszaru najlepiej podchodzić indywidualnie. Warto przy tym pamiętać także o innych zimowych ogrodowych obowiązkach.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Największe zagrożenie śnieg stanowi dla konarów i pędów drzew oraz krzewów. Zalegające białe warstwy stanowią dość duży ciężar, pod wpływem którego rośliny mogą się deformować, a nawet łamać. Dlatego tak ważne jest, aby biały puch regularnie strząsać z gałęzi. Smukłe korony możemy też związać taśmą jutową lub sznurkiem. Jako materiały izolacyjne znacznie lepiej od śniegu sprawdzą się słoma, juta czy agrowłóknina. Pamiętajmy jednak, aby rośliny okrywać dopiero po wystąpieniu pierwszych przymrozków. Zbyt wczesna ochrona będzie wiązać się z niepotrzebnym ciepłem, które pobudzi uprawy do wzrostu. Krzewy ozdobne najczęściej zabezpiecza się przez kopczykowanie, czyli obsypanie ich nasady ziemią.
Warto również podkreślić, że topniejący śnieg może oznaczać zbyt dużą wilgotność dla niektórych gatunków. Dotyczy to również trawnika, gdzie gruba warstwa białego puchu może prowadzić do rozwoju chorób grzybiczych. Śnieg bez obaw możemy zostawiać pod krzewami i drzewami, gdzie będzie faktycznie stanowić warstwę izolacyjną dla gleby. To jednak nie koniec zimowych obowiązków w ogrodzie.
Choć topniejący śnieg może prowadzić do zbyt dużej wilgotności, to wcale nie oznacza, że drze i krzewy w chłodniejszych miesiącach wcale nie potrzebują wody. Usychanie roślin ogrodowych zimą jest częstym problemem i wynika to z niewiedzy ogrodników na temat zapotrzebowania ich upraw. Nie zapominajmy, że rośliny nie mogą pobierać wody z zamrożonej gleby, więc to my musimy im ją dostarczyć. Ważna jest tu zatem uważna obserwacja drzew, krzewów i innych roślin.
Wracając natomiast do tematu usuwania śniegu, powinniśmy także zwracać uwagę na sposób odśnieżania ścieżek, chodników i podjazdów. Najlepiej używać w tym celu szufli lub miotły, a unikać soli oraz różnego rodzaju środków chemicznych, które później dostają się do gleby. Bezpiecznym wyborem na zmniejszenie śliskości podłoża będzie zwykły piasek.