Olejek rycynowy na twarz, włosy, rzęsy i paznokcie. Kosztuje parę złotych, a ma wiele zastosowań

Olejek rycynowy na twarz, włosy, rzęsy, brwi i paznokcie... Tak, ten produkt ma mnóstwo zastosowań (wspomaga m.in. walkę z trądzikiem), a do tego jest naprawdę tani. Dobroczynne właściwości oleju rycynowego są doceniane od wieków. Jak stosować olejek? Odpowiedź w artykule.

Olejek rycynowy zawiera witaminy A i E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-6, dzięki którym skóra twarzy będzie odpowiednio natłuszczona, nawilżona, jędrna i elastyczna. Zastosowanie olejku na twarz sprawi, że niewielkie zmarszczki będą mniej widoczne. Olejek rycynowy stosowany jest często w leczeniu trądziku: zawarte w nim substancje pomagają w dokładnym oczyszczeniu skóry, a tym samym w powstrzymaniu powstawania kolejnych wyprysków.

Zobacz wideo Olejek rycynowy ma wiele przydatnych zastosowań. Wybraliśmy 3 z nich

Jak stosować olejek rycynowy na twarz?

Olejek rycynowy na twarz sprawdzi się przy każdym rodzaju cery, ale osoby mające wrażliwą skórę, podatną na podrażnienia, powinny uważać - produkt może wywołać reakcje alergiczne. Przed użyciem najlepiej przeprowadzić test alergiczny, nakładając niewielką ilość olejku rycynowego na małą powierzchnię skóry, np. na wewnętrzną stronę przedramienia. Trzeba odczekać kilka godzin lub nawet dzień, aby upewnić się, że nie występują u nas reakcje alergiczne.

Jak nakładać olejek rycynowy na twarz? Możesz nanieść niewielką ilość produktu na dłonie i delikatnie rozprowadzić go po twarzy. Zacznij od centralnych obszarów twarzy i delikatnie masuj skórę kolistymi ruchami. Możesz też używać olejku bardziej punktowo, w miejscach, gdzie skóra jest twarda lub szczególnie przesuszona. Olejek rycynowy sprawdzi się świetnie jako serum lub dodatek do kremu nawilżającego albo innego kosmetyku, którego używasz na co dzień.

Jak pisaliśmy już wyżej, olejek rycynowy może wspomóc walkę z trądzikiem. Wystarczy raz w tygodniu przygotować tzw. parówkę. O co chodzi? Po zmyciu makijażu i oczyszczeniu twarzy pochyl się nad miską wody (możesz do niej dodać kilka kropel olejków eterycznych) w temperaturze 60 stopni. Pochylając się nad miską, przykryj głowę ręcznikiem i spędź tak ok. 10 minut. Na koniec nałóż kilka kropel olejku rycynowego na twarz i zostaw na noc.

Uwaga: Jeśli już w trakcie używania olejku zauważysz jakiekolwiek podrażnienia, zaczerwienienia lub inne niepożądane reakcje, przestań stosować olejek i koniecznie skonsultuj się z dermatologiem.

Olejek rycynowy na włosy stosuje wiele kobiet. Świetnie wpływa również na męski zarost

Olejek rycynowy na włosy cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród kobiet. Nic dziwnego, bo jego działanie bardzo korzystnie wpływa na włosy. Szczególnie polecany jest osobom, które mają słabe, zniszczone, przesuszone włosy z tendencją do nadmiernego wypadania. Olejek rycynowy wzmacnia cebulki włosów i pobudza ich porost. Dzięki niemu włosy są odżywione, pogrubione i zregenerowane.

Oczywiście nie tylko kobiety korzystają ze wspaniałych właściwości olejku rycynowego. Wielu mężczyzn stosuje go do pielęgnacji zarostu. Choć olejek rycynowy jest świetnym produktem, ma też niestety kilka wad. Jest bardzo gęsty, a co za tym idzie, jego aplikacja na włosy nie jest najłatwiejsza.

Niezależnie od tego, czy olejek rycynowy stosowany jest na suche, czy mokre włosy, należy uważać, aby nie nałożyć go za dużo, bo ciężko go zmyć, może też kołtunić włosy. Istnieje jednak sposób na ułatwienie sobie aplikacji olejku. Wystarczy wymieszać go z olejkami o bardziej wodnistej konsystencji (np. olejkiem arganowym).

Aby zauważyć efekt stosowania olejku rycynowego, powinno się go stosować przez co najmniej kilka tygodni, regularnie. Olej rycynowy należy nakładać na całą długość włosów oraz skórę głowy. Zalecane jest pozostawienie go na minimum 20 minut, a najlepiej na kilka godzin. Po upływie tego czasu olejek trzeba dokładnie zmyć.

Olejek rycynowy - zastosowanie, właściwości i przeciwwskazania

Obecnie olejek rycynowy znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce:

  • stosowany jest na twardą skórę kolan, łokci czy pięt - świetnie zmiękcza naskórek. Zalecane jest stosowanie go na noc, aby wzmocnić działanie;
  • przyspiesza porost rzęs, zagęszcza brwi, a także wzmacnia paznokcie i włosy;
  • doskonale sprawdza się w walce z trądzikiem i przebarwieniami na twarzy;
  • zmniejsza zmarszczki.

Dawniej olejek rycynowy stosowany był przede wszystkim na zaparcia. Nie mogło go zabraknąć w domowej apteczce. Produkt ten pozyskiwany jest z nasion rącznika pospolitego, tłoczony jest na zimno, a następnie gotowany z wodą, co pozwala pozbyć się toksalbuminy (rycyny), która jest trującą substancją występującą w skórce nasion rącznika.

Olejek rycynowy zawiera składniki, które pobudzają enzymy trzustki. Oprócz tego olej podrażnia błonę śluzową jelita, co ułatwia wypróżnianie. Obecnie olejek rycynowy rzadziej stosowany jest jako środek na zaparcia, ponieważ jego działanie może okazać się zbyt silne i doprowadzić do kłopotów ze zdrowiem.

Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania olejku rycynowego są:

  • odwodnienie;
  • ciąża lub karmienie piersią;
  • ból brzucha o nieznanej przyczynie;
  • zapalenie wyrostka robaczkowego;
  • niedrożność jelit;
  • zwężone jelita;
  • stan zapalny okrężnicy.

Olejek rycynowy na rzęsy pomoże spełnić marzenie o pięknych i długich rzęsach

Olejek rycynowy na rzęsy? Tak, to doskonały sposób na wzmocnienie rzęs, które przez codzienne nakładanie tuszu stają się suche, zniszczone i po prostu wypadają. Regularne stosowanie olejku rycynowego może poprawić kondycję rzęs. Sprawi, że będą one wzmocnione, pogrubione, delikatnie się przyciemnią i zagęszczą. Właściwości olejku wpłyną też pozytywnie na porost rzęs.

Aplikacja olejku wygląda podobnie jak malowanie rzęs tuszem. Wystarczy, że użyjemy do tego starej, dokładnie umytej szczoteczki z maskary. Wystarczy umieścić niewielką ilość olejku na szczoteczce i rozprowadzić delikatnie na rzęsach w taki sposób, aby nie dostał się on do oczu.

Olejek rycynowy na brwi. Koniec z wypadaniem

Olejek rycynowy na brwi należy stosować regularnie przez dłuższy czas, aby zobaczyć efekty. Podobnie jak w przypadku rzęs czy włosów, działa on korzystnie na porost brwi i ich wzmocnienie. Dzięki niemu brwi będą ciemniejsze i będą mniej wypadać. Aplikacja olejku jest bardzo prosta. Możemy użyć czystej szczoteczki od tuszu lub patyczka do uszu. Olejek rycynowy na brwi najlepiej stosować na noc.

Olejek rycynowy na paznokcie nawilży i zregeneruje płytkę paznokcia

Olejek rycynowy na paznokcie to wręcz idealny sposób na regenerację skóry dłoni oraz paznokci. Wystarczy dosłownie kilka kropel dziennie wmasować w skórę dłoni, a przy tym dokładnie zwrócić uwagę na płytkę paznokcia oraz otaczające go skórki. Żeby olejek mógł w pełni zadziałać, warto po aplikacji nałożyć na dłonie bawełniane rękawiczki, a olejek pozostawić na dłoniach na co najmniej godzinę. Następnie należy dokładnie umyć dłonie.

Ile kosztuje olejek rycynowy? Cena, gdzie kupić

Olejek rycynowy jest bardzo tani. Jego cena nie przekracza zwykle 10 zł. Olejek rycynowy można kupić w aptekach i znanych drogeriach.

Więcej o: