Ćwiczenia na lędźwie to bardzo ważny element higieny kręgosłupa. Nasze plecy muszą bardzo dużo znosić w ciągu całej doby. Niestety dość często nie pilnujemy prawidłowej postawy nie tylko, gdy stoimy, ale także podczas siedzenia. Spędzamy wiele godzin np. za kierownicą auta, w pozycji zgarbionej i z głową wysuniętą do przodu, a to tylko niektóre z "grzechów", które przekładają się na to, co musi znosić nasz kręgosłup. Często nosimy też ciężkie rzeczy, robiąc to w nieodpowiedni sposób i obciążając nadmiernie plecy. Dlatego ćwiczenia mogą być tym, co uchroni nas od bólu i problemów w przyszłości.
Lędźwie to potoczne określenie lędźwiowego odcinka naszego kręgosłupa, który jako całość dzieli się na następujące części:
Tak więc gdzie są lędźwie? Znajdują się w dolnej części naszych pleców, tuż nad pośladkami. Ta część kręgosłupa posiada specyficzne, łukowate wygięcie w kierunku brzusznym. Jest to lordoza lędźwiowa.
Niestety brak właściwej postawy, siedzący tryb życia i niewielka ilość ruchu, wpływają na wiele problemów zdrowotnych, jeśli chodzi o kręgosłup lędźwiowy. Ćwiczenia są więc rozwiązaniem, które może pomóc złagodzić dolegliwości. Zanim jednak zaczniemy je wykonywać, należy udać się do lekarza i sprawdzić, co jest przyczyną bólu. Nie ma możliwości samodzielnego zdiagnozowania przyczyny bólu, a źle dobrane ćwiczenia, mogą znacząco pogłębić problem.
Odpowiedź na to pytanie jest trudna i bardzo prosta jednocześnie. Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że nie da się wzmocnić samych kości, czyli kręgosłupa w dosłownym tego słowa znaczeniu. Żeby go odciążyć i wzmocnić okolice, należy wykonywać ćwiczenia na mięśnie głębokie oraz mięśnie brzucha. To one bowiem w głównej mierze pomagają zadbać o higienę naszego kręgosłupa - nie tylko w odcinku lędźwiowym. Ćwiczenia na wzmocnienie lędźwi to zatem te wszystkie, które wpływają na prostowniki grzbietu oraz brzuch. Aczkolwiek i tu należy utrzymać rozsądek i działać kompleksowo. Zanim więc samodzielnie zaczniemy dobierać sobie ćwiczenia, warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który wytłumaczy, jak w naszym, konkretnym przypadku wybierać właściwe ćwiczenia.
Jeśli znana jest już przyczyna, określone jest, czy są przeciwwskazania do konkretnego ruchu, można zacząć wybierać ćwiczenia na ból lędźwi. Wśród polecanych z zastrzeżeniem, że zawsze należy brać pod uwagę własne możliwości, kondycję i przyczynę bólu pleców, wymienić można np.:
Dla naszego dobra należy zatem zadbać o lędźwie. Ćwiczenia są jedną z form, która zdecydowanie powinna być popierana. Niezależnie od rodzaju ćwiczeń, zawsze najpierw należy wykonać rozgrzewkę. Kolejne ćwiczenia, które można tu wymienić, to np.:
Zobacz też: Zestaw do ćwiczeń w domu - czy potrzebne są duże fundusze, by mieć własny sprzęt do ćwiczeń?