Niebieskie hortensje są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy przygotować odżywkę ze skórek pomarańczy

Hortensje są niezwykle lubianymi i popularnymi kwiatami w polskich ogrodach. Miłośników roślin fascynuje przede wszystkim ich umiejętność zmiany koloru w zależności od wskaźnika pH ziemi. Jeśli chcemy, by nasze podwórka zdobiły piękne, niebieskie hortensje, powinniśmy zastosować odżywkę ze skórek pomarańczy.

Zastosowanie trendu "zero-waste" można znaleźć niemal w każdej dziedzinie życia. Wykorzystywanie czegoś, co zazwyczaj ląduje w koszu, może okazać się idealne chociażby dla roślin. Przykładem mogą być skórki pomarańczy. Dzięki nim przebarwimy naszą hortensję na piękny, niebieski kolor.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Hortensja: Odżywka do kwiatów ze skórką pomarańczy. To proste, tanie i skuteczne

Sezon na pomarańcze trwa, jednak podczas jedzenia tych pysznych owoców zazwyczaj ich skórka ląduje w koszu. A to może być sporym błędem. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że są one źródłem wielu wartościowych składników odżywczych dla roślin. Trzeba mieć jednak świadomość, że odżywka za skórek pomarańczy przydaje się w dużej mierze w ogrodzie. Jeśli jednak chcemy skorzystać z jej dobrodziejstw, powinniśmy już teraz zabrać się za przygotowania. Chcąc upewnić się, że nasza odżywka wytrzyma jak najdłużej, pierwszym krokiem powinno być wysuszenie skórek. Potrzebować do tego będziemy skórki pomarańczy (można dorzucić również inne cytrusy), papieru do pieczenia i szczelnego pojemnika. Skórki kroimy na mniejsze kawałki i układamy na blaszce tak, by na siebie nie nachodziły. Wkładamy do piekarnika ustawionego na 130 stopni Celsjusza - dzięki niższej temperaturze będą one wysychały równo i powoli. Cały trwa od 90 do 120 minut. Po przestygnięciu wystarczy je zmielić, jednak proszek nie musi być bardzo drobny. Całość przesypujemy do szczelnego pojemnika i zostawiamy w chłodnym miejscu.

Jak zmienić kolor hortensji? Odżywka ze skórek pomarańczy sprawdzi się idealnie

Kiedy nasz proszek ze skórki pomarańczy będzie gotowy, możemy zacząć go używać. Wystarczy rozsypać i lekko zmieszać z ziemią dookoła roślin. Dobrym pomysłem będzie też zmieszanie go z wodą i stosowanie w formie oprysku. Tak przygotowana odżywka pomoże również w odstraszeniu owadów. Oprócz wzbogacenia podłoża w składniki odżywcze odżywka z pomarańczy zwiększy jego kwasowość. Zakwaszanie ziemi jest szczególnie dobre, jeśli chodzi o hortensje. Te rośliny w zależności od zawartości pH mogą zmienić kolor. Duża kwasowość sprawia, że kwiaty urosną nam intensywnie niebieskie. Jednak nie musimy się ograniczać wyłącznie do hortensji. Odżywkę ze skórek pomarańczy polubią także azalie, magnolie, żonkile, nasturcje, kamelie i wrzosy, a z roślin doniczkowych na przykład storczyki.

Więcej o:
Copyright © Agora SA