Nie chowaj firanek byle gdzie. Przez to mogą pożółknąć. Zrób to, a latami będą śnieżnobiałe

Firanki nie tylko chronią nas przed zanieczyszczeniami z zewnątrz i promieniami słonecznymi, ale również nadają klimatu naszemu domowi. Dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo je przechowywać. Dzięki temu przez lata pozostaną śnieżnobiałe i pięknie udekorują nasze mieszkanie.

Białe firanki nie tylko są praktyczne, ale mogą stanowić również piękną ozdobę każdego wnętrza. Niestety, długotrwałe wystawianie ich na działanie zanieczyszczeń, takich jak kurz czy kuchenne opary, a także promienie słoneczne może sprawić, że zaczną szarzeć lub żółknąć. Dlatego warto się wiedzieć, jak najlepiej przechowywać białe firanki, aby na długo zachowały swój śnieżnobiały kolor. 

Zobacz wideo Idealnie białe firanki? Dwa domowe sposoby Wybierz serwis

Jak przechowywać firanki? Dzięki temu na długo zachowają swoją nieskazitelną biel

Jeśli chcemy, aby nasze firany na długo zachowały śnieżnobiały kolor, powinniśmy pamiętać o regularnym czyszczeniu. Kurz i brud należy usuwać co kilka dni. Jest to szczególnie ważne, ponieważ te zanieczyszczenia mogą doprowadzić nie tylko do utraty koloru, ale również do zniszczenia faktury materiału. Zbyt długo pozostawione bez prania mogą również zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach. Do usunięcia zabrudzeń możemy użyć wilgotnej szmatki lub gąbki, a co kilka miesięcy prać ręcznie lub w pralce. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że złe przechowywanie również może być powodem utarty koloru firanek. Jeśli więc chcemy być pewni, że uchronimy je przed czynnikami zewnętrznymi, powinniśmy dokładnie owinąć firanki w niebieski papier i włożyć do ciemnego, suchego miejsca np. komody lub szafy. Dzięki temu nasze firanki przez długi czas zachowają swoją nieskazitelną biel. 

Domowe sposoby na wybielenie firanki. Są szybkie, proste i skuteczne

Czasami jednak działamy trochę za późno i nie zdążymy odpowiednio szybko zareagować. W takim przypadku pozostaje nam tylko wyrzucić zżółknięte firanki i wymienić je na nowe, prawda? Otóż nie, istnieją proste domowe sposoby, które pozwolą nam przywrócić im dawny blask. Sprawdzamy, które produkty z kuchennych i łazienkowych szafek najlepiej sprawdzą się podczas wybielania firanek.

  • Sól kuchenna - normalnie pierzemy firany, w tym czasie przygotowując roztwór z 7 łyżek soli i 5 litrów wody. Po wypraniu materiał wkładamy do roztworu na około trzy godziny. Po tym czasie dokładnie płuczemy.
  • Skorupki jajek - skorupki z trzech jajek kruszymy, umieszczamy w bawełnianym lub lnianym woreczku i dokładnie zawiązujemy. Następnie wkładamy do pralki wraz z firankami i detergentem.
  • Cytryna - mieszamy 120 mililitrów soku z cytryny z pięcioma litrami wody. Firanki zanurzamy w roztworze i zostawiamy na maksymalnie dwie godziny. Po tym czasie płuczemy i pierzemy w maksymalnie 40 stopniach Celsjusza. 
  • Aspiryna - rozpuszczamy kilka tabletek w misce z ciepłą wodą i umieszczamy tam firanki na całą noc. Rano wkładamy je do pralki i uruchamiamy cykl.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.