Umyj patelnię w ten sposób, aby nie uszkodzić płyty teflonowej. To sprawdzony trik mojej babci

Przypalona patelnia teflonowa może być źródłem wielu frustracji. Usunięcie takich zabrudzeń nie należy do najłatwiejszych. Na szczęście istnieją domowe sposoby, które nam z tym pomogą, nie uszkadzając powłoki. Wystarczy zajrzeć do kuchennych szafek, by znaleźć odpowiedź.

Przypalona patelnia teflonowa to dość powszechny problem. Trzeba jednak pamiętać, że czyszczenie jej druciakiem może się kiepsko skończyć. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, które sprawnie pozbędą się zabrudzeń i przy okazji nie zniszczą powłoki teflonowej. Podpowiadamy najlepsze domowe metody.

Zobacz wideo Kuchenne katastrofy. Jak uratować zbyt słoną lub za tłustą zupę? Jak wyczyścić przypalony garnek?

Przypalona patelnia teflonowa. Wiemy, jak ją czyścić, by nie zniszczyć powłoki teflonowej

Czyszczenie przypalonej patelni teflonowej nie należy do najłatwiejszych zadań. Na szczęście jest kilka sposobów, które pozwolą nam pozbyć się zabrudzeń, nie niszcząc powłoki. Jedną z najważniejszych rzeczy, o których trzeba pamiętać, jest fakt, że patelnia musi całkowicie wystygnąć przed czyszczeniem. Nie powinno się również używać do tego druciaka ani innych ostrych przedmiotów. Zanim zabierzemy się do czyszczenia, powinniśmy pamiętać o pozbyciu się wszelkich resztek jedzenia. Jeśli przywarły, wystarczy wlać trochę oleju roślinnego i podgrzać na średnim ogniu. Następnie przy pomocy drewnianej łyżki lub szpatułki usunąć przypalenia. Jeśli są jednak bardzo silne, patelnie można namoczyć przez kilka minut w gorącej wodzie, by trochę je zmiękczyć. Bardzo silne przypalenia mogą być niemożliwe do usunięcia za pomocą domowych metod. Wówczas trzeba będzie sięgnąć po specjalistyczny środek do patelni teflonowych. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami producenta, aby nie uszkodzić powłoki. Moja babcia jednak zdradziła mi, jak uniknąć chemii w tym procesie.

Jak wyczyścić przypaloną patelnie? Szybkie, proste i skuteczne sposoby mojej babci

Na początku warto zaznaczyć, że przy czyszczeniu patelni trzeba być ostrożnym, by nie dopuścić do kontaktu roztworu ze skórką i oczami. Do przygotowania pasty czyszczącej potrzebna będzie jedna łyżka sody oczyszczonej i pół szklanki wody utlenionej. Składniki mieszamy ze sobą i nanosimy na przypaloną powierzchnię naczynia. Całość odstawiamy na około pół godziny. Po tym czasie pastę zmywamy pod ciepłą wodą z użyciem łagodnego płynu do mycia naczyń. Jeśli jednak przypalanie są niewielkie, możemy użyć innego sposobu. Wystarczy wymieszać sól kuchenną z wodą, by uzyskać konsystencję pasty do zębów. Następnie nanosimy pastę na patelnie i odstawiamy na całą noc. Później całość zmywamy ciepłą wodą i płynem do naczyń. Jeśli to nie pomaga, możemy sięgnąć po sok z cytryny, który jest naturalnym środkiem czyszczącym i pomoże również przy usuwaniu przypaleń z teflonu. Wystarczy zmieszać 1/4 szklanki soku cytryny (lub łyżkę kwasku cytrynowego) z połową szklanki wody. Mieszankę wylewamy na przypaloną patelnie i gotujemy na małym ogniu przez 15 minut. Następnie całość wylewami i myjemy ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń.

Więcej o:
Copyright © Agora SA