To złote zasady ogrodników. Pamiętaj o nich, sadząc warzywa. Dzięki temu będą smaczne i soczyste

Powoli zbliża się do nas wiosna, a to oznacza, że niedługo zaczniemy sadzić w ogrodzie nowe rośliny. Warto wykorzystać tę okazję i założyć przydomową hodowlę warzyw. Aby plony były obfite, należy zastosować kilka ważnych zasad. Płodozmian to klucz do sukcesu.

Choć zima jeszcze nie ustąpiła, a do kalendarzowej wiosny zostało sporo czasu, to warto już zaplanować swój ogród warzywny. Dzięki temu będziemy mogli bez przeszkód i opóźnień zacząć uprawę, a także mieć pewność, że warzywa wyrosną zdrowe i dorodne. W hodowaniu pomoże nam kilka kluczowych zasad, o których warto pamiętać. Dzięki nim sadzonki nie padną ofiarą chorób czy szkodników.

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

O tym warto pamiętać wiosną. Dzięki tej zasadzie plony będą bardziej obfite

Tym, o czym przede wszystkim należy pamiętać reaktywując swój ogród warzywny po zimie, jest płodozmian. To zasada, zgodnie z którą nie powinno się sadzić warzyw z jednej grupy w tym samym miejsc co rok temu. Wiele osób pewnie zastanawia się, dlaczego. Otóż warzywa będą pobierać z gleby te same składniki pokarmowe, co poprzednio, a to w końcu doprowadzi do jej wyjałowienia i gorszych plonów. W związku z tym kolejną ważną zasadą jest następstwo poszczególnych grup warzyw po sobie. Przykładowo warzywa korzeniowe powinny zostać zastąpione w kolejnym roku psiankowatymi, później cebulowymi lub strączkowymi, a na koniec kapustnymi lub dyniowatymi. Oczywiście można pominąć część grup i np. zasadzić warzywa kapustne od razu po korzeniowych, najważniejsza jest zmiana. Dzięki temu ziemia nie zubożeje, plony będą obfite, a warzywa zdrowe i mniej podatne na choroby.

Te warzywa lubią się nawzajem. Posadź je obok siebie, a szybko zobaczysz efekty

Kolejną ważną regułą, która zapewni nam obfitość plonów, jest uprawa współrzędna. Według niej niektóre warzywa warto sadzić koło siebie, by nawzajem czerpały od siebie korzyści. Odpowiednio dobrane pary przyśpieszą swój wzrost, lepiej wykorzystają składniki pokarmowe w glebie i będą się wzajemnie chronić przed szkodnikami. Warto zapamiętać kilka poniższych zasad:

  • nie sadzimy obok siebie warzyw z tej samej grupy, czyli np. nie wolno sadzić marchewki obok pietruszki;
  • nie sadzimy obok siebie warzyw, które mają wysokie wymagania pokarmowe i wodne, bo będą ze sobą konkurować;
  • dobrze jest zasadzić obok siebie warzywa o różnym systemie korzeniowym (wtedy jedne będą osadzone wyżej, a drugie niżej);
  • warto posadzić obok warzyw rośliny odstraszające szkodniki, np. czosnek.

Pary, które dobrze ze sobą współpracują, to:

  • marchew i cebula - odstraszają od siebie szkodniki,
  • czosnek i truskawki - czosnek zapobiega powstawaniu szarej pleśni na truskawkach
  • bazylia i pomidory - bazylia ochroni przed mszycami i przędziorkami, a przyciągnie pszczoły
  • bazylia i ogórek - bazylia chroni przed mączniakiem,
  • koper i warzywa kapustne - zioło zmniejszy ryzyko inwazji bielinka kapustnika. 
Więcej o:
Copyright © Agora SA