Pelargonie to piękne rośliny, które urozmaicą nasze balkony prawdziwą gamą kolorów. Te kwiaty są często wybierane za doniczkowe ozdoby i kwitną od maja, aż do jesieni. Wiele osób sięga po nie nie tylko ze względu na duży wybór, jeśli o barwy chodzi, ale również przez to, że są proste w uprawie, a efekty naszej pracy są szybko widoczne. Jeśli chcemy upewnić się, że nasz taras będzie zachwycał, musimy zacząć działać już teraz.
Pelargonie przybyły do Polski z południowej Afryki. Nasi rodacy pokochali je dzięki szerokiemu wyborowi odmian, co sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Gatunki różnią się od siebie kolorem zarówno kwiatów, jak i liści. Zazwyczaj decydujemy się wystawić te piękne rośliny w doniczkach na balkony czy tarasy, jednak niektóre gatunki świetnie sprawdzą się również na rabatach. W sklepach można zakupić gotowe i już wyrośnięte pelargonie, jednak uprawa ich z nasion czy szczepek również nie powinna sprawić problemu. Ten sposób z pewnością będzie tańszy, a co więcej może przynieść nam masę przyjemności. Warto jednak zaznaczyć, że jeżeli planujemy uprawę pelargonii z nasion, już teraz powinniśmy się za to zabrać. Idealnym czasem na posianie tych roślin to przełom stycznia i lutego. Nasiona pelargonii możemy dostać zarówno w ogrodnictwach, jak i w marketach, jednak zazwyczaj są to odmiany rabatowe i bluszczolistne, dostępne w wielu ciekawych kolorach do wyboru. Warto dokładnie przeczytać informacje zawarte na opakowaniu, gdzie można znaleźć nazwę odmiany, termin przydatności nasion i sposób uprawy. Ciekawostką jest, że oznaczenie F1 gwarantuje dobry wzrost, bujność i intensywny kolor kwiatów.
Jeśli chcemy, by nasze pelargonie pięknie rosły, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalne podłoże do wysiewu oraz tak zwane multiplaty, czyli małe doniczki. Do nich wysiewamy nasiona pojedynczo, wciskając je palcem na głębokość około 1 centymetra i przykrywając cienką warstwą ziemi. Jeśli jednak nie chcemy kupować specjalnych doniczek, świetnie sprawdzą się również umyte plastikowe opakowania na przykład po jogurcie. Po zasianiu powinniśmy postawić je w ciepłym miejscu i dbać, by ziemia była stale wilgotna. Warto również osłonić pojemniki folią, by zapewnić im ciepło i wysoką wilgotność powietrza. Kiedy zaczną pojawiać się listki, możemy przesadzić nasze sadzonki do większych pojemników. W maju natomiast przyjdzie czas na wsadzenie ich do docelowych doniczek z ziemię i drenażem. Po przesadzeniu pelargonię wymagać będą intensywnego nawożenia. Jeśli chcemy, by pięknie kwitły, musimy pamiętać o przycinaniu i usuwaniu zwiędniętych kwiatostanów. Gdy je usuniemy, roślina zacznie produkować nowe pędy.