6 oznak, że powinieneś przesadzić swoją roślinę. Oznaki ciasnoty poznasz gołym okiem

Jednym z podstawowych elementów pielęgnacji roślin doniczkowych jest przesadzanie. Co pewien czas należy zmienić doniczkę i podłoże, by kwiaty mogły się prawidłowo rozwijać. Kiedy najlepiej przesadzać rośliny? Obserwuj je, a same dadzą ci znać, czego potrzebują.

Pielęgnacja roślin to nie tylko podlewanie i nawożenie. Trzeba pamiętać także o przesadzaniu. Gdy roślina jest za duża na doniczkę, nie będzie się w pełni rozwijać i może zacząć marnieć. Częstotliwość tego procesu zależy od gatunku i tempa wzrostu. Warto zatem obserwować kwiat, ponieważ sam da nam znać, kiedy będzie potrzebować zmiany. Po czym to poznać? 

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Kiedy przesadzać rośliny? Przesadzanie roślin doniczkowych

Niezależnie od gatunku, roślina sama da nam znać o tym, że trzeba ją przesadzić. Kilka oznak i zmian w wyglądzie powinno nas zaalarmować. Kiedy przesadzić roślinę?

  • Korzenie wychodzą z doniczki. O ile nie są korzeniami powietrznymi, to nie powinny być widoczne, a zakopane w glebie. Jeśli zaczynają wychodzić przez dziurki w doniczce lub od góry, jest to znak, że próbują one wyrosnąć poza jej granice i nie mają dokąd pójść.
  • Korzenie wypełniają doniczkę. Na pierwszy rzut oka nie jest to widoczne gołym okiem, dlatego należy sprawdzić rozrost korzeniu palce. Należy włożyć palec do ziemi w kilku miejscach, także przy ścianie doniczki. Jeśli ziemia jest zbyt twarda, to znaczy, że korzenie gęsto zarosły. Wówczas należy przesadzić roślinę.
  • Gleba nie odprowadza wody. Po obfitym podlewaniu woda powinna wylatywać z otworów drenażowych w doniczce. Jeśli tak się nie dzieje, to najprawdopodobniej gleba jest zbyt zbita, co nie wpłynie dobrze na wzrost korzeni. W tej sytuacji powinna zostać zastąpiona świeżą, luźną i dobrze przepuszczalną ziemią doniczkową.

Przesadzanie kwiatów i roślin. Kiedy się za to zabrać?

Nie tylko ziemia i korzenie powiedzą nam o konieczności przesadzenia. Sam wygląd rośliny również może wskazywać na to, że potrzebuje większej doniczki lub świeżej gleby.

  • Roślina traci liście. Istnieje wiele przyczyn utraty liście. Jeśli wyeliminowaliśmy te najbardziej oczywiste, takie jak błędy w podlewaniu, choroby i szkodniki, to najprawdopodobniej źródło problemu leży pod ziemią. Jeśli roślina była w doniczce przez długi czas, możliwe jest, że składniki odżywcze w glebie zostały wyczerpane. Wówczas wystarczy wymienić podłoże na nowe.
  • Roślina jest za duża do doniczki. Jeśli kwiat jest dwukrotnie lub trzykrotnie wyższy od doniczki, to znak, że trzeba go przesadzić. Nie jest to tylko kwestia wizualna - gdy proporcja zostaje zaburzona, to korzenie będą mieć za mało gleby i miejsca w doniczce. Roślina też może się przewrócić.
  • Roślina przestaje rosnąć. To trudny do odczytania objaw, ponieważ niektóre gatunki rosną wolno. Każda roślina przechodzi jednak okres intensywnego rozwoju, dlatego jeśli w tym momencie zwolnił lub w ogóle nie zmienia wysokości, to znaczy, że może wymagać przesadzenia
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.