Mieszkanie w bloku nie musi od razu oznaczać rezygnacji z marzeń o pięknym ogrodzie. Można w taki sposób zagospodarować swój balkon, by przypominał kolorową puszczę. Dobrze będzie jednak zacząć już teraz, by na wiosnę cieszyć się pięknymi uprawami. Sprawdzamy, na co zwrócić uwagę podczas gospodarowania miejsca na balkonie.
Najważniejszą rzeczą podczas aranżacji naszych balkonów jest przemyślane planowanie i kreatywność. Jest to szczególnie ważne, jeśli mamy ograniczoną powierzchnię. Cała przestrzeń powinna być optymalnie wykorzystana. Zanim jednak do tego przejdziemy, zastanówmy się, co chcemy mieć na balkonie. Interesują nas rośliny ozdobne, warzywa, zioła czy może po prostu miejsce do wypoczynku? Te potrzeby zdeterminują to, jakie rośliny i meble wybrać na balkon. Jeśli nasze patio skierowane jest na południe, najlepiej wybrać rośliny kochające słońce jak pomidory, pelargonie czy rozmaryn. Północne balkony o wiele lepiej przyjmą natomiast melisę, bluszcz pospolity, begonie czy miętę. Tarasy o ekspozycji na wschód czy zachód oferują z kolei umiarkowane nasłonecznienie. Lepiej więc wybrać na nie rośliny, które preferują stanowisko półcieniste jak petunie, maciejka ogrodowa czy fiołki wonne. Przy małym balkonie dobrze będzie wykorzystać przestrzeń pionową. Półki na ścianach, doniczki czy trejaże pozwolą nam jak najlepiej wykorzystać przestrzeń bez zabierania miejsca na podłodze czy balustradzie. Teraz pozostaje nam tylko wybór preferowanych roślin.
Na sam początek trzeba zaznaczyć, że ozdobne kwiaty jednoroczne dadzą nam szybki efekt. Większość z nich można wysiać prosto do skrzynek już w marcu lub kwietniu. Zazwyczaj bujnie kwitną i szybko rosną. Będą zdobić nasz balkon od wiosny do jesieni. Co więcej, dostępnych jest wiele gatunków, odmian i kolorów, a większość z nich jest mało wymagająca i nie powinna sprawiać problemu początkującym ogrodnikom. Do najpopularniejszych zalicza się: aksamitka rozpierzchła, cynia wytworna, groszek pachnący, maciejka dwuroga, groszek pachnący, nagietek lekarski, nasturcja niska, petunia ogrodowa, pelargonia rabatowa i bluszczolistna. Można również zdecydować się na rośliny ozdobne wieloletnie. Wybierając byliny, nie będziemy musieli wysiewać ani kupować sadzonek. Na zimę można je zostawić na balkonie, osłaniając przed mrozem, chociaż część z nich należy schować w cieplejsze miejsce. Posadzić można dalie, fiołki rogate, lawendę, dzwonki czy kostrzew sina. Niewielkie przestrzenie świetnie przyjmą również rośliny pnące. Świetnie zacienią balkon i balustradę. Najlepiej wybrać: asarinę, thunbergię, wilec pnący, kobee pnącą, powojnika tanguckiego, groszek pachnący, nasturcję pnącą czy rodochiton. Na balkonie można również uprawiać najróżniejsze warzywa i zioła. Trzeba jednak wybrać te mające płytki system korzeniowy.