Pleśń w doniczce będzie jedynie wspomnieniem. Trik ogrodników robi furorę. Wystarczy jedna rzecz

Hodowanie roślin potrafi niejednego przyprawić o ból głowy. Na szczęście istnieją proste triki, które znacznie ułatwiają to zadanie. Teraz ogrodnicy podzielili się sprawdzonym sposobem, by uniknąć pojawiania się pleśni w doniczce. Wystarczy jedna rzecz.

Pleśń doniczce jest nieprzyjemnym widokiem dla każdego hodowcy roślin. NIe tylko wygląda nieestetycznie, ale również może zaszkodzić naszym kwiatkom. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwolą nam o niej całkowicie zapomnieć. Doświadczeni ogrodnicy postanowili podzielić się swoim sprawdzonym trikiem.

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Ten materiał będzie zbawienny dla naszych roślin. Wystarczy kilkucentymetrowa warstwa

Jeśli chcemy uniknąć pojawiania się pleśni w naszych doniczkach warto wypróbować pewnego sposobu. Wystarczy dodać do ziemi warstwę drenażową. Jak podopowiadają ogrodnicy najlepiej w tym celu sprawdzi się keramzyt. Jest to naturalne kruszywo budowlane, które powstaje w skutek wypalania gliny w wysokiej temperaturze. Zazwyczaj formują się wówczas granulki o różnej średnicy, które później wykorzystywane są w różnych dziedzinach budownictwa. Warto zaznaczyć, że tak otrzymany keramzyt charakteryzuje się wieloma właściwościami. Oprócz izolacji cieplnej, jest również odporny na pleśń, grzyby, bakterie, wodę oraz ogień. Właśnie z tych względów jest często wybierany przez ogrodników. Do czego jednak najlepiej go wykorzystać? Jak każdy wie, rośliny potrzebują wody, by móc prawidłowo rosnąć. Niestety nadmiar może być dla nich zgubny doprowadzając do gnicia korzeni, a w końcu do zamierania. Dlatego właśnie niezbędna będzie warstwa drenażowa, czyli wysypanie na dno doniczki czegoś, co odprowadzi wodę. Właśnie tu do gry wchodzi keramzyt. Wystarczy kilkucentymetrowa warstwa, by działał jak znalazł. Nie zapominajmy jednak, że doniczki musi mieć otwory odpływowe.

 Na co jeszcze sprawdzi się keramzyt? Ma wiele zastosowań w ogrodnictwie

Keramzyt sprawdzi się jednak również w innych dziedzinach ogrodnictwa. Czasami zdarza się, że gleba w doniczce jest zbyt zbita. Zazwyczaj można to zauważyć u roślin, które są z nami od kilku lat. Wówczas korzenie nie będą miały dobrych warunków do rozwoju, co sprawi, że roślina nie będzie tworzyć nowych łodyg i liści. Wówczas wystarczy przesadzić ją do innej ziemi, która wymieszana będzie z niewielką ilością keramzytu. Dobrym pomysłem będzie również wysypanie cienkiej warstwy tego materiału na wierzch ziemi. Szczególnie latem kiedy rośliny będzie trzeba podlewać o wiele częściej. Ten prosty zabieg zapobiegnie nadmiernemu parowaniu i ochroni rośliny. Oprócz tego, w ten sposób upewnimy się, że na naszej ziemi nie zacznie pojawiać się nieestetyczna pleśń.

Więcej o:
Copyright © Agora SA