Wiemy, kiedy po zimie chwycić za sekator. Pierwsze cięcie lawendy powinno być zrobione lada moment

Lawenda jest jedną z najpopularniejszych krzewinek w naszych ogrodach. Wielu decyduje się na nią nie tylko ze względu na kolor i zapach, ale również łatwość w uprawie. Trzeba jednak pamiętać o podstawowych zabiegach, jak przycinanie. Sprawdzamy, kiedy i jak to robić.

Zima powoli zmierza ku końcowi więc rozpocznie się czas na prace w ogródku, które pomogą nam przygotować nasze rośliny na wiosnę. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na lawendę. Jeśli chcemy, by pięknie rosła i nadawała naszemu ogrodowi koloru i zapachu musimy pamiętać o odpowiednim przycinaniu. Czas pierwszego z nich jest już coraz bliżej.

Zobacz wideo Wspaniały zapach w kilku postaciach. Co można wyczarować z lawendy?

Lawenda - roślina wybierana przez wielu. Nie tylko pięknie wygląda i pachnie

Lawenda jest rośliną chętnie uprawianą w Polsce. Najlepiej sprawdzają się mrozoodporne gatunki, które najlepiej będą rosły w naszym umiarkowanym klimacie. Co więcej, jej wymagania siedliskowe są stosunkowo niewielkie. Ta wieloletnia bylina ma piękne fioletowe kwiaty, z których słynie region w południowo-wschodniej Francji nad Morzem Śródziemnym - prowansja. W Polsce najpopularniejszym gatunkiem jest lawenda wąskolistna. Jest ona mrozoodporna a okres jej kwitnienia przypada na lipiec i sierpień, choć zdarza się, że zaczyna się już w czerwcu. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych i regionu. W naszych warunkach klimatycznych krzewy lawendy osiągają wysokość między 50 a 80 cm. Najwyżej sięgają kwiatostany. Kwiaty lawendy to ozdoba ogrodu. Lawenda jest znana nie tylko ze swoich fioletowych bądź liliowych kwiatostanów i pięknego zapachu, ale również z korzystnych dla zdrowia właściwości. Najczęściej wykorzystywanym surowcem są jej kwiaty. Zawierają one związek powszechnie znany jako olejek lawendowy.  Znajduje on zastosowanie nie tylko dla zdrowia, ale również w kosmetologii i kuchni.

Przycinanie lawendy. Sprawdzamy kiedy i jak to robić

Choć wymagania lawendy są niewielkie, nie znaczy, ze nie ma ich wcale. Trzeba przestrzegać podstawowych zasad jej pielęgnacji. Jedną z nich jest cięcie lawendy. Regularne przycinanie jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli odpowiednie je wykonamy, sprawiamy, że roślina będzie o wiele lepiej się rozkrzewiać i zagęszczać w kolejnych latach. Oprócz tego cięcie pobudza także roślinę do ponownego kwitnienia. Lawendę powinno się przycinać mniej więcej dwa razy do roku. Pierwsze z nich powinno mieć miejsce zaraz po zimie, a drugie natomiast w lecie - po okresie kwitnienia. Dzięki temu odmładzamy naszą roślinę, zapobiegamy zdrewnieniu pędów i poprawiamy jej ogólny wygląd i pokrój. Co więcej, lawenda lubi dostęp do powierza dlatego nie powinno się dopuścić, by zbyt zarosła. Wiosenne cięcie lawendy wykonuje się na w okresie od drugiej połowy marca do początku kwietnia. Najlepszym dniem będzie suchy i słoneczny. Zabieg ten dotyczy tylko niezdrewniałych gałązek. Powinniśmy je przycinać o około 1/3 długości. Najlepiej będzie to zrobić powyżej nieulistnionych części pędów. Pędów zdrewniałych nie przycinamy. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA