Sprawdziliśmy, ile kosztuje zrobienie pączków w domu. Czy się opłacają? Dobrze to przemyśl

"Sprawdzony przepis na pączki" to hasło, które przed tłustym czwartkiem cieszy się sporym zainteresowaniem. Przygotowanie własnych smakołyków będzie oczywiście wymagać od nas więcej czasu niż pójście do sklepu, ale jak to wygląda pod względem finansowym? Poniżej rozwiewamy wątpliwości.

Paragony grozy niestety nie dotyczyły wyłącznie okresu wakacyjnego i ceny wielu produktów wciąż często zwalają z nóg. Dotyczy to także pączków, zwłaszcza teraz, gdy zbliża się tłusty czwartek. Już pod koniec stycznia pisaliśmy o cenach tych smakołyków w cukierni Magdy Gessler, przy czym nie jest to wcale jedyne miejsce wyróżniające się wysokimi cenami. Czy zatem przygotowanie domowych pączków będzie rozwiązaniem bardziej opłacalnym?

Zobacz wideo Test najdroższych pączków w Warszawie. "Tak wygląda ponad 120 złotych"

Co zrobić na tłusty czwartek? Przygotowanie własnych wyrobów to niemały wydatek

Do naszych obliczeń wykorzystaliśmy przepis na pączki z kilograma mąki, który dostępny jest na portalu haps.pl. Należy przy tym zaznaczyć, że przyjęte ceny są wartościami średnimi i mogą różnić się w zależności od sklepu czy naszego wyboru konkretnych produktów. Część składników możemy mieć też już w domu, co z kolei obniży nasze jednorazowe wydatki. Mimo to my zakładamy, że zaczynamy od zera. Nasza lista zakupów prezentuje się więc następująco:

  • 1 kg mąki - około 4 zł,
  • 250 g cukru - około 5,5 zł (za opakowanie 1 kg),
  • 10-12 żółtek (w zależności od wielkości) -  około 8 zł (opakowanie 10 sztuk),
  • pół szklanki roztopionego i ostudzonego masła - około 6,5 zł za kostkę,
  • około 100 g drożdży świeżych - około 2 zł,
  • 500 ml mleka - około 5 zł (za produkt w litrowym opakowaniu),
  • 1 cukier waniliowy - około 1 zł,
  • kieliszek spirytusu - około 17 zł za 100 ml,
  • szczypta soli - to wyjątkowo pomijamy, gdyż większość osób z pewnością ma ją w domu,
  • olej do smażenia - około 8 zł (za butelką 1 l),
  • ulubione nadzienie - około 6,5 zł (za opakowanie 600 g),
  • cukier puder do posypania - około 3,5 (za opakowanie 250 g).

W sumie wychodzi 67 zł. Przepis jest na 24-40 sztuk, ale w dalszych obliczeniach przyjmijmy dolny limit. Ceny pączków w sklepach są bardzo zróżnicowane. Jak zostało wspomniane na wstępie, niektóre przyprawiają o zawrót głowy. W dobrych cukierniach trzeba jednak liczyć się z wydatkiem rzędu 5-8 zł za sztukę. W dyskontach z kolei cena pączka w wielopaku może wynieść złotówkę. Uśrednijmy to do 2,5 zł, czyli otrzymujemy: 24 x 2,5 zł = 60 zł. Podsumowując, domowe pączki wychodzą drożej. Czy jednak jest to tożsame ze stwierdzeniem, że się nie opłacają?

Domowe pączki mają wiele zalet. Pamiętaj, że tu liczą się nie tylko koszty

Choć domowe pączki mogą być droższe i zajmą nam znacznie więcej czasu - nawet jeśli znajdziemy w internecie najszybszy przepis - to i tak warto rozważyć takie rozwiązanie. Daje nam to pełną kontrolę nad efektem końcowym. Istotna tu jest zarówno jakość użytych składników, jak i wybór smaków nadzienia. Śmiało możemy spróbować pomieszać różne marmolady i uzyskać kompozycję niedostępną w żadnej cukierni. Smażenie pączków przyniesie nam również sporo satysfakcji, a w proces możemy zaangażować też innych domowników lub zaprosić znajomych.

Więcej o:
Copyright © Agora SA