Chwyć za łopatę i ruszaj do ogrodu. Skorzystaj z odwilży, póki możesz. Rośliny będą ci za to wdzięczne

Jakie prace wykonujemy w ogrodzie na początku lutego? Świetnym pomysłem będzie przekopanie ziemi. Mróz ustąpił, a śnieg zniknął w większości miejsc w Polsce, dlatego warto skorzystać z tej okazji. Im wcześniej zaczniemy, tym lepsze będą efekty.

Zima ostatnimi czasy jest dosyć łagodna i w wielu częściach kraju zupełnie odpuściła. Pojawiły się odwilże, śnieg już nie zalega, a to oznacza, że można powoli rozpoczynać prace ogrodowe. O ile na sadzenie roślin czy warzyw może być jeszcze trochę za zimno, to nic nie stoi na przeszkodzie, by przekopać ziemię wokół domu. Czemu służy ten proces i jak wykonać go poprawnie? 

Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Sprawdź, co daje przekopanie ziemi. Pożegnaj najgorsze chwasty

Przełom zimy i wiosny to dobry moment na rozpoczęcie walki z chwastami. Niekiedy nawet najdroższe i najbardziej czasochłonne metody nie pomagają, dlatego czas gra tak wielką rolę. Im szybciej zaczniesz działać, tym więcej roślin usuniesz. Chwasty są bowiem gatunkiem ekspansywnym, tworzą mocne korzenie i silne rozłogi, dzięki czemu rozprzestrzeniają się na dużych terenach. Z uwagi na to, że są to rośliny dzikie, potrafią świetnie dostosować się do różnych warunków. Nic zatem dziwnego, że walka z nimi jest tak trudna. Odchwaszczanie powinno być z tego powodu jedną z pierwszych prac w ogrodzie, by później ze spokojem móc posadzić rośliny na wiosnę. Walkę najlepiej zacząć właśnie od przekopania ziemi. W ten sposób najłatwiej pozbędziesz się nieproszonych gości.

Przekopanie ziemi z chwastami. Kiedy przekopać działkę na wiosnę?

Przekopując ogródek nie tylko pozbędziesz się chwastów, ale także spulchnisz i napowietrzysz ziemię. Dzięki temu zasadzone rośliny będą mogły się lepiej rozwijać w tym miejscu. Przy okazji usuniesz też zalegające pod glebą kamienie i rozbijesz zmrożone bryły. Jak najskuteczniej przekopać ziemię? Proces ten powinniśmy przeprowadzać cierpliwie i bardzo starannie. Do pracy będzie nam potrzebny szpadel do wykopywania ziemi, szerokozębne widły do usuwania chwastów oraz ich korzeni, a także grabie do wyrównywania terenu. Najpierw należy oczyścić ziemię z roślin i kamieni, a następnie wbić w nią łopatę na głębokość około 25-30 cm. Wykopaną glebę trzeba odwrócić, ale nie wkopywać z powrotem, tylko zostawić tak niewyrównane podłoże. Samodzielna praca może być żmudna i męcząca, ale przyniesie świetne efekty. Jeśli jednak nie masz ochoty na tak intensywną pracę, możesz zaopatrzyć się w glebogryzarkę, która wykona wszystkie czynności związane z przekopaniem ogródka za ciebie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA