Nie przegap terminu. Jeśli chcesz, by twój wiosenny czosnek wyrósł na czas, musisz się pospieszyć

Zima już wkrótce ustąpi miejsca wiośnie. Oznacza to, że już wkrótce będziemy mogli się zabrać za sadzenie najróżniejszych kwiatów czy warzyw. Szczególnie w przypadku jednej rośliny musimy pamiętać o terminie. Chodzi o czosnek wczesnowiosenny. Przegapienie idealnej pory może mieć konsekwencje.

Zima już powoli zmierza w stronę końca. Oznacza to, że za chwilę nadejdzie czas na sadzenie niektórych roślin. Przykładem może być czosnek wiosenny, którego uprawa choć prosta, wymaga posadzenie w konkretnym terminie. By mieć zadowalające plony, trzeba jednak pamiętać o kilku czynnikach. Sprawdzamy, kiedy najlepiej wsadzić go w ziemię.

Zobacz wideo Czosnek odstrasza zapachem, ale ma leczniczą moc

Czosnek wczesnowiosenny. Nie przegap terminu wsadzania go do ziemi

Czosnek wiosenny jest warzywem, którego posadzenie z pewnością warto rozważyć. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy na zakupach, ale także zyskujemy pewność, że produkt jest najwyższej jakości. Jeśli zdecydujemy się na jego uprawę, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jedną z najważniejszych jest jego termin sadzenia. Już sama nazwa stanowi dla wielu podpowiedź, że jest to wczesna odmiana warzywa, która da nam plony już na samym początku lata. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każdy gatunek czosnku sprawdzi się w tego typu rozsadzie. Najlepszym wyborem będą takie odmiany jak "Jarus" oraz "Jankiel". Po pozyskaniu sadzonek trzeba sprawdzić, czy nie są nadgniłe lub nadmiernie wysuszone. Może mieć to później duży wpływ na plony. Za samo sadzenie może się zabrać już pod koniec marca, jednak trzeba mieć na uwadze warunki atmosferyczne. Jeśli w dalszym ciągu odczuwalne są minusowe temperatury, powinniśmy się wstrzymać ze wsadzaniem go do ziemi, aż do ustabilizowania się pogody. W tym okresie ziemia powinna być lekko przesuszona, ale dostatecznie pulchna.

Sadzenie czosnku do ziemi. O tym warto pamiętać

Warto pamiętać, że nie powinniśmy odkładać decyzji o sadzeniu czosnku. Jeśli pogoda nam na to pozwoli, a ziemia będzie dostatecznie miękka, sadzonki powinniśmy posadzić nie później niż do połowy kwietnia. Jeśli tego nie zrobimy, mogą się słabo ukorzenić, co skutkować będzie kiepską kondycją liści i brakiem główek w ziemi. Czosnek można sadzić zarówno na grządkach, jak i w donicy czy małym warzywniaku. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze, robiąc dziurki na ząbki, nie powinny być one głębsze niż 5 centymetrów, a odległość między zębami powinna wynosić około 20 centymetrów. Same ząbki trzeba oddzielać od siebie o mniej więcej 7 centymetrów. Najlepsze do zasadzenia będą te o większej masie. Dzięki temu znacznie zwiększymy prawdopodobieństwo rozwinięcia się główki. Przed samym zasadzeniem warto wzbogacić ziemię o odżywczy nawóz. Najlepiej sprawdzi się organiczny kompost. Czosnek podlewamy raz w tygodniu, by ziemia cały czas była lekko wilgotna. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA